fallback

Васил Велев: Има голям риск да се внася бюджет за 2025 г.

Много по-разумно е да се приеме удължителен закон, каза председателят на АИКБ

03.12.2024 | 21:01 Автор: Вяра Димова

Не трябва да поставяме под съмнение способността на експертите в Министерството на финансите да ощетоводят взетите от народните представители решения. На база на съществуващата тактика са сметнати приходите и разходите за следващата година. Приходите закръгляме с 6 млрд., разходите се увеличават с 18 млрд. Появява се дупка от 12 млрд., която трябва да прибавим към планирания дотук дефицит от 3%. Това коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в "Денят ON AIR".

Шенген, Еврозоната и ОИСР са важен приоритет

"Трябва да бъдат извадени пред скоби. Всички политики да бъдат подчинени на тези цели. Това не е самоцел. Трябва съвсем друга база и за привличане на инвестиции, и за ускоряване на икономическото развитие. За разлика от миналата година, вече няма резерви, няма какво да се извади от ръкава. Изхарчили сме авансово взет дивидент", подчерта той пред Bulgaria ON AIR.

Велев обясни какво означава т.нар. "данъчни амнистии". 

"Два вида са. По-приемливата от тях е декларираните, но неплатени данъчни задължения, последните пет години, да им се опрости лихвата. Ако се плати в определен срок. Това може да се направи еднократно, защото следващата година няма какво да се амнистира, или са платили, или са фалирали. А разходите остават. Направените залози в предизборната кампания, в стремежа да се спечели един или друг кръг избиратели, остават. Заплатите и пенсиите не се намаляват, могат само да растат", обясни председателят на АИКБ.

Не е справедливо да се увеличават заплатите в система "Сигурност" с 50%, дори и да ги имаме тези пари, настоя още Велев.

"Трябва да вземем заем, който работниците в заводите да връщат, обслужват и плащат. Не просто трябва да се замразят разходите за възнаграждения, а трябва да се съкрати персонал, да се съкрати разходът за издръжка", смята той.

Велев отчете, че немалко родни инвестиции напускат страната. 

"Има голям риск да се внася бюджет за следващата година. Много по-разумно е да се приеме удължителен закон, и когато има управляващо мнозинство, редовно правителство, то да подготви и внесе законопроект за бюджета за 2025 г.", анализира председателят на АИКБ.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback