fallback

Политическата картина става все по-мътна и кризата се задълбочава

Доц. Георги Лозанов и адвокат Людмил Рангелов анализираха поредния неуспешен опит за избор на председател на НС

28.11.2024 | 20:23 Автор: Вяра Димова

Седмият опит да бъде избран председател на 51-ото Народно събрание се провали, но този път не достигнаха само два гласа за избор.

"Провалят се заседанията, на които трябва да се избере председател, заради което не тръгва нормалният парламентарен живот. Днес по-различното беше, че действително бяха на прага да изберат председател. Два гласа, които предварително е изглеждало, че ще бъдат за подкрепа на това да се избере председател", коментира медийният експерт и преподавател в СУ доц. Георги Лозанов в "Денят ON AIR".

Според адвокат Людмил Рангелов възможността изборът на председател на Народното събрание да се окаже, че е избор на министър-председател на служебно правителство съществува.

"Това е основната причина, която задържа част от депутатите да гласуват доверие на Силви Кирилов. Зад избора на доц. Кирилов като председател на парламента и впоследствие като министър-председател веднага наднича опасността от друг тип поведение на Министерството на вътрешните работи, с друг ръководител. Ясно е кои политически сили застрашава най-много, личи си, че изборът на доц. Кирилов ги плаши", анализира адвокатът пред Bulgaria ON AIR.

Конституционният съд може да отмени направените промени

"Може да се върне възможността президентът сам да определя състава на кабинета. Да не забравяме, че причината за тези промени бяха това, че президентът, чрез тези служебни кабинети, направи опит да пренастрои геополитическия курс на страната. В момента служебното правителство е повече или по-малко на ГЕРБ, защото г-н Главчев е кадър на ГЕРБ. Стои огромният въпрос за най-голямата опасност за демокрацията и възможността да се подкрепи правителство, което да е повече или по-малко ориентирано в подкрепа на руските интереси", заяви доц. Лозанов.

По думите на медийния експерт, използват Пеевски за конкретни цели и за конкретни вражди с ПП-ДБ.

"Когато и да се произнесе КС, вече е достатъчно късно - кризата съществува", посочи Рангелов.

Има опит да се разтоварят политиците от собствената си политическа роля, натоварвайки я върху Конституционния съд, който не може да изиграе такава роля, изтъкна доц. Лозанов.

"Прави мътна и с усещане за заден план политическата картина в страната. Гражданското общество силно се оттегли, мина през много заблуди. Хората загубиха гражданския рефлекс към това, което се случва в политическата среда", допълни преподавателят.

Гостите се обединиха около мнението, че ни предстоят скоро избори.

Гледайте целия разговор във видеото.

Как се справяте с поскъпването на живота?

С много лишения и правене на сметка за почти всичко.
46%
Със свиване на разходите за екскурзии/почивки, ресторанти и всякакви глезотии.
30%
Спасяват ме спестяванията ми.
6%
С намиране на допълнителни източници на средства.
8%
Получавам достатъчно висок доход и цените не променят начина ми на живот.
10%
Общо 1156 гласа

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback