Конституционният съд образува трето дело за измененията в Конституцията.
"И преди тези поправки за новия формат на служебното правителство същите партии и политици вкараха държавата в подобна задънена улица, безобразно протакане. Свидетели сме на онова, което се нарича "тирания на малцинствата". Демокрацията е истински устойчива тогава когато има един баланс и когато той е нарушен - политически малцинства, които нямат необходимата демократична легитимност, за да претендират за власт повече, отколкото им е отредил вотът, те се сговарят, за да заобиколят първата политическа сила", каза конституционалистът доц. Борислав Цеков в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му сме свидетели на ниска политическа култура и още по-ниска коалиционна култура.
Милионите, похарчени за избори
"Един безкраен цикъл на избори - нови и нови, без да се държи сметка, че се изразходва един значителен обществен ресурс, който може да бъде насочен много по-полезно. 710-720 млн. лв., похарчени за избори - тези пари можеше да с дадат на пенсионерите, за да си покрият разходите. В момента българските управници трябва да загърбят тези противоречия помежду си, не става въпрос за сътворението на света", коментира адвокат Димитър Марковски в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той е на мнение, че съдбата в момента на политиците е такава заради конституционните промени.
"За да има предсрочни избори, трябва да се извърти въртележката по Чл. 99 за съставяне на правителство. Те, отказвайки да изберат председател, изправят държавата на ръба на конституционна криза, защото ако първото заседание продължи един месец, ще трябва да се търсят по-творчески решения. Ще трябва да се стъпи на парламентаризма, един от които е регламентираната автономия на Народното събрание и парламентът да приеме "ad hoc" правила", поясни доц. Цеков.
Кой определя правилата
Според него най-лошото ще е отново да се отиде на избори.
"Правилата, включително и за определяне на председател на НС, трябва да се определят от тази парламентарна група, която е най-сериозно избрана. Това е един цикъл на постоянни ежби, конфронтации и противопоставяне. Политиците да не забравят какво пише над вратата на Народното събрание", добави адв. Марковски.
"Някога Гиньо Ганев казваше, че закони, още повече конституционни, с гняв не се пишат. Те написаха тези разпоредби с огромен гняв. Отговорни са. ПП-ДБ са виновни за това състояние на държавата и за съдебната власт", категоричен бе конституционалистът, като адвокат Марковски се съгласи с казаното.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 4 седмици
преди 4 седмици