След случая "Дебора" отново жена обезобразена с макетен нож. В съдебната зала обаче пострадалата поиска той насилникът ѝ да бъде освободен.
"Това е част от типичния профил на жертва на домашно насилие. Ние, които не сме били част от подобно насилие, не можем да разберем какво точно чувства една жертва. Затова има феномен домашно насилие, затова той е в целия свят. Те са неразбираеми", коментира адвокатът по семейно право Йорданка Бекирска в предаването "Денят ON AIR".
Законите работят, но трябва да има някой, който търси помощ, изтъкна тя.
"Една от най-ефективните промени беше в Наказателния кодекс, който елиминира тези три акта на насилие, които бяха необходими първоначално, за да може да бъде квалифицирано обвинението по съответния състав. Точно такъв ще бъде и случаят в конкретния казус. Тук говорим за престъпление, не говорим за онзи акт на домашно насилие. Тук става въпрос за няколко акта и състава на престъпление. Тя е имала два пъти риск за живота си в тази нощ", обясни адвокат Бекирска пред Bulgaria ON AIR.
Превенцията в България и колко ефективни са мерките?
По думите ѝ има две пострадали лица от насилието - едното е тя, а другото е детето. Детето е косвена жертва на домашното насилие.
"Опитвам се да си представя какво си мисли едно 5-годишно дете, докато стои само в тъмната стая, а в съседната баща му реже майка му. В този случай работа с насилника, психологическа и психотерапевтична работа с пострадалите лица е задължителна превенция. Държавата го поема като разход. Това не е промяна от миналата година, но става все по-ефективна", подчерта адвокат Бекирска, като сравни мерките и превенцията в България с тези в Испания.
Според нея трябва да учим децата си да не извършват насилие и да могат да го дефинират, за да не допускат да стават жертви на насилие, както ги учим как да пресичат.
"Насилието е навсякъде. И мъжете могат да бъдат жертва на насилие, но не сме чули за обезобразени мъже, не са толкова чести случаите", коментира гостът.
Ще има ли национален регистър за домашното насилие?
"Поне Националният съвет, изграден по силата на новите законодателни промени след казуса на Дебора, успя да направи една превенция - тригодишна програма за превенция. Въпросният извършител, за който говорим днес, не може да влезе в този списък с насилници, защото няма сигнали. Надяваме се, че лишаването от свобода води до превенция. Идеята на лишаването от свобода е да има превъзпитание", заяви адвокат Бекирска.
Тя напомни, че от дома на насилието се извежда насилникът, а не жертвата.
Гледайте целия разговор във видеото.