В доклад на Министерството на отбраната бяха обобщени проблемите, основно пред ВВС.
Отчетен беше хроничният недостиг на изправна летателна техника - ако очакваме, че има кой знае какви изненади в този доклад, ще бъдем разочаровани. Голяма част от констатациите и проблемите можем да ги видим в докладите за анализа на отбраната и въоръжените сили в години назад, особено в частта за ВВС. Недостигът на летателна техника, която да е годна за оперативно използване, води до недостиг на летателни часове. Това заяви бившият военен министър Ангел Найденов в студиото на "Денят ON AIR".
Той потвърди, че войната в Украйна е забавила модернизацията на Въоръжените сили, тъй като не може да се използват базите за поддръжка на самолети и хеликоптери в Руската федерация и Беларус. За ремонта на самолетите "Спартан" и хеликоптерите "Кугър", по думите на бившия военен министър, има хроничен недостиг на финанси.
Забавяне в модернизацията с повече от десетилетие
Ангел Найденов посочи, че плановете за модернизация на Сухопътните войски са продължили повече от 12 г.
"По отношение на ВМС - чакаме вече колко време за построяването и пускането на първия от патрулните кораби. Надявам се да стане в началото на 2025 г. пускането на първия, очакваме и втория, за около 1 млрд. лв.", заяви Найденов.
В очакване на изтребителите F-16
В ефира на Bulgaria ON AIR бившият военен министър подчерта, че има забавяне от българска страна в подготовката на инфраструктурата за посрещане на новите летателни машини.
"Опитват се да го наваксат, особено по отношение на секретните сгради и помещения, които са необходими за посрещането и експлоатацията на F-16. Също има оскъпяване, първоначалната цена от 300 млн. лв. вече набъбна на над 500 млн. лв.", посочи Ангел Найденов.
Надеждата му е при пристигането на първите F-16 да имаме необходимата инфраструктура и да не се налага изтребителите да стоят под наем в хангари в САЩ.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 1 седмица