Обществото ни е в катастрофално състояние, даже вече кризата, в която живее у дома, казва: "Прекалихте и пред театъра се бихте". Слизаме на най-ниските регресионни нива като обществена организация. Когато една голяма част от общество се намира пред екзистенциална тревожност, не намират кой знае каква значимост на собствените си идентичности, те обръщат нещата, като водят живота в тези общности към разцепление. Дори конструктивно живеещите хора казват, че предпочитат да се оправят поединично. Това каза психологът д-р Пламен Димитров в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му българите имат потенциал.
"Това са прояви на хора, които не намират смисъл да се реализират в други сфери и могат да атакуват всичко, дори прости идеи, които са артистични. Изкуството е това място, в което човек може да провери нещата, които го плашат и мрази. Всеки ден в България копаем нови дъна и това вчера беше показно. Срам ме е да кажа, че чужденците са разбрали за това", допълни д-р Димитров в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той припомни, че 40% от децата са участвали или са жертви на насилие в училище.
"Това е един индикатор, че е минало през обществото, слязло е до семейството и се отразява на поколение, което сега трябва да трупа социален капитал, за да живее по-добре от връстниците си. Борим тревожността си с агресия. 72% от хората, които изследвахме, говорят за голяма фрустрация, несигурност, тревожност за бъдещето, страх за децата и икономиката. Повечето отговори съдържат и гняв", подчерта психологът.
Под 20% са хората, които виждат оптимизъм в текущата ситуация.
"Увеличиха се негласуващите, които имат агресивно и гневно поведение, доверието е голямата жертва. Когато човек е заплашен за своята екзистенциална пълнота, може да причини абсурдни гаври на огромни маси хора. Нашето доверие, че има честни избори е 10%", коментира д-р Пламен Димитров.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 1 седмица