На 11 ноември ще бъде първото заседание на 51-ото НС и първи тест за това дали има потенциал за редовен кабинет.
"Ако видим червените линии и всеки си спази обещанието, отиваме на избори. Да видим кой ще направи исторически компромис, ако се сформира едно правителство, за да отбие номера, е като служебния кабинет", заяви бившият депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Владислав Панев в предаването "Денят ON AIR".
Той подчерта, че избирателите не вярват в честността на вота, затова декларациите и санитарният кордон са нещо важно.
"Не се касае за 10 000 гласа, а за 20 гласа откраднати за 10 мандата, което променя конфигурацията в огромна степен. Ако се стигне до разговор, трябва да има писмен ангажимент, ролята не е едната страна да поеме ангажимент, това е вредно за демокрацията и страната. Математическите мнозинства са неясни, едно може да е при сегашната конфигурация, друго може да е след 3 месеца, ако "Величие" влезе", каза Панев.
Колко важен е изборът на председател на НС
В ефира на Bulgaria ON AIR бившият депутат уточни също, че не е задължително председателят на парламента да бъде от първата политическа сила.
"Ако отидем на нови избори, председателят на НС е в "домовата книга". Всяка една коалиция е плод на компромиси. Ако има преговори те няма да са леки, предвид декларацията. Всичко би могло да се превърне в коалиционно споразумение", убеден е Владислав Панев.
Санитарният кордон според него не е да бъде спрян Пеевски, а да има мнозинство от 121 депутати извън двете ДПС-та и "тогава може да се случи кабинет".
Парите в хазната
Очакванията на Панев са този декември да няма пари, които да се харчат ударно, каквато е била практиката предишни години.
"Няма да има нито за 13-а заплата, нито за допълнителни пенсии. Отделно бюджетът е доста изцеден и по отношение на енергетиката. Внасяме от Румъния и Гърция, държавният бюджет плаща милиони на час компенсации за частния бизнес за електроенергия", каза Панев.
Влиянието на новия американски президент върху Европа и България
Владислав Панев призова първо в Европа да си напишем домашното и след това да очакваме нещо от политиката на Тръмп.
"Европа има доста трески за дялане. Брюкселизмът властва в континента, което не е добре. Политиците смятат, че има голямо значение кой е призидент на САЩ. Дали посолството диктува едно или друго, си личи от надпреварата кой по-напред ще поздрави Тръмп. Преекспонирана е ролята на посолството на САЩ в България", убеден е гостът.
Гледайте целия разговор във видеото.