Путин се срещна с генералния секретар на ООН в рамките на БРИКС. Какво следва за конфликтите в Украйна и Близкия изток?
"Самото присъствие на Гутериш на срещата на БРИКС предизвика в Украйна недоволство. Не трябва да забравяме, че ООН е организация на държавите, а когато близо 40 държави членки на ООН се съберат на едно място, това е достатъчно нормално присъствие на генералния секретар. Руският президент не отрече, че има севернокорейски военнослужещи в Русия. Това едва ли ще има някакво съществено значение на терен, но във военнополитически аспект безспорно е ескалация. Досега и Русия, и НАТО имаха доста ясно определени "червени линии" и една от тях беше да се избягва директен военен сблъсък между Русия и НАТО", заяви директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков в "Денят ON AIR".
Няма никакви основания да се смята засега, че НАТО е готово да изпрати войски в Украйна, независимо от призивите на някои държави членки, категоричен е той.
"Това, което наблюдаваме, се вмества в обща тенденция, която е към преговори чрез ескалация. Самата война, самите военни действия в Украйна предполагат търсене на политическо решение. Това, до което може да се достигне реалистично, е спиране на огъня, но мирен договор изглежда твърде невероятно от гледна точка на териториалните проблеми", допълни Кючуков за Bulgaria ON AIR.
Войната се е превърнала в ежедневие
Според него ние разсъждаваме за цената през призмата на парите, а не през призмата на човешкия живот.
"Тръмп в своята предизборна кампания обещава, че ще спре войната за 24 часа. Този процес на търсене на политическо решение тече вече много дълго. Като че ли свикнахме с войната и стана фон на нашето ежедневие, не на проблем. Подминаваме войните като нещо естествено. Наблюдаваме смъртоносен пинг-понг в ракети. Ако това не бъде прекратено, ние непрекъснато ще тръпнем в очакване дали конфликтът в Близкия изток няма да прерасне в регионален. Тече доста странен диалог между САЩ и Израел", посочи гостът.
САЩ са в една доста неуютна ситуация - те започват да поемат негативите от действията на Израел и има риск да бъдат въвлечени в евентуален конфликт, изтъкна Кючуков.
"Политиката на Тръмп спрямо двата конфликта е коренно противоположна. От страна на Близкия изток той ще осигурява още повече помощ на Израел. Заминаващият си президент Байдън избягва да взима решения, които биха могли са попречат на кандидатурата на Камала Харис. Затова САЩ засега се опитват да се сдържат. Турция се опитва да се превърне в един сериозен глобален фактор. Турция се опитва да вземе водеща роля и в ислямския свят като трета сила наред с Иран и Саудитска Арабия. Кюрдите, наред с инфлацията и радикалния ислям, може би са факторите, които Ердоган след най-внимателно. Ердоган ще затегне контрола и ще засили национализма", добави той.
Гледайте целия разговор във видеото.