fallback

Ангел Найденов: Бежанците от Ливан ще стигнат до Европа при пълномащабна война

Напълно е оправдан страхът от ескалация на конфликта, каза бившият министър на отбраната

24.09.2024 | 20:55 Автор: Беатрис Младжова

"Според някои е пресилено да сме на прага на пълномащабна война, защото разглеждат този конфликт като конфликт между държавни образувания. В този случай имаме силите на Израел срещу една терористична организация. Каквото и определение да използваме, е напълно оправдан страхът както от ескалация, така и от разрастване на конфликта. От края на миналата седмица наблюдаваме масирани въздушни удари на Израел, като до момента има над 500 убити и близо 2000 ранени. За съжаление, огромна част са сред цивилното население. Има поне 150 000 евакуирани жители на Ливан", заяви бившият министър на отбраната Ангел Найденов в "Денят ON AIR".

Той коментира за Bulgaria ON AIR, че се очаква атаката с пейджърите да е предвестник и на предстояща сухопътна операция

"Целта на тези въздушни атаки на Израел са да бъдат ликвидирани и унищожени военните способности на иранските проксита в Ливан и региона. Втората цел е да бъде унищожена терористичната инфраструктура на "Хизбула" и да бъде допълнително ликвидирана командната структура. Третата посока е да се осигурят условия за завръщане на онези близо 70 000 израелски граждани, които когато започнаха ударите на "Хизбула", напуснаха домовете си. Те са разселени в столицата, в хотели, общежития или по домовете на техни близки", обясни Найденов.

Според него ситуацията много зависи и от САЩ, които сдържат Иран да не се намеси в конфликта.

"В Газа има над 40 000 цивилни граждани, които са жертви и над 100 000 са ранените. Тук имаме почти същата ситуация, но за разлика от Газа, която беше една затворена територия, в Ливан имаме кервани и потоци от бежанци, които лесно могат да преминат в Сирия и от там в други посоки, в частност към Европа. В тази ситуация участниците в случващото се в Близкия изток са много. Зависи от Израел и Иран каква помощ биха оказали на своите проксита. Зависи до голяма степен и от държавите в Близкия и Средния изток", поясни бившият министър на отбраната.

Тежък избор пред Владимир Путин

На Запад се умножават гласовете, които призовават Украйна да гледа по-реалистично на случващото се на фронта, отбеляза Найденов.

"Путин се страхува от операцията в Курск и може би има предвид две неща - очевидно, че той в момента не приема предложенията за втора вълна на мобилизация, тъй като и първата, и сега, мобилизацията би била придружена от сериозни протести. Има вече протести на майки, които настояват за връщане на техните синове от фронта, на съпрузи и на близки. А за да бъде осъществено това връщане, трябва да има допълване от нова мобилизация. Наближава и зимата. Ако дотогава руските части не успеят да деокупират територията на Курска област, това би било тежък удар за имиджа на Путин", допълни гостът.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback