В следващите месеци в България се очертават важни и комплексни събития в сферата на съдебната система. Един от ключовите въпроси, който ще стои на дневен ред, е изборът на нов главен прокурор и условията, по които ще се проведе тази процедура.
"Няма конституционна или законова пречка сегашният Висш съдебен съвет да избере нов главен прокурор, да открие процедурата по избор и да го избере. Няма да е морално, няма да е красиво, но според мен е в съответствие с Конституцията и Закона за съдебната власт", коментира адвокатът Людмил Рангелов в студиото на "Денят ON AIR".
Една от причините за проблемите в сферата е законопроектът, който цели да ограничи правомощията на ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор.
"Не ми изглежда много прецизно изработена норма, защото това правомощие е уредено в Конституцията на ВСС и там няма условие дали е с изтекъл мандат или не", уточни Рангелов за Bulgaria ON AIR.
Рангелов подчерта, че смелостта, необходима за започване на такава процедура в настоящата политическа ситуация, е придружена и от "известна доза нахалство". Това се дължи на нестабилната политическа обстановка и трудностите, които тя поражда за дългосрочни назначения като този на главния прокурор.
"В цялата държава, редица институции просто са запушени в момента, специално в съдебната власт", каза адвокатът.
По негови думи изборът на нов главен прокурор може да се проточи и с години, особено ако политическите събития продължат да се развиват по настоящия начин. Същевременно други ключови институции, като Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), също са изправени пред важни промени, които допълнително задълбочават правната несигурност и "бъркотия" в страната.
Гледайте целия разговор във видеото.