Парите по ПВУ не са безвъзвратно загубени, все още може да догоним програма "21:27", стига да се вслушваме и да четем добре последния доклад на ЕЦБ. Но като слушам медиите, сме се съсредоточили върху четирите критерия, а не четем целия анализ, където се говори за съотношението между производителност на труда и цената на един работник. За това, че фискалната ни политика популистка, това е по-големият ни проблем. Това каза бившият министър на икономиката Даниела Везиева в студиото на "Денят ON AIR".
По думите ѝ ние не покриваме втория критерий, който е фискална политика.
"Казва ни се, че ние сме в сериозен риск по отношение на дефицита заради популистки политики. Това, което ни казват с този доклад, е не 1 януари 2025 година, те ни казват, че това няма да се случи, докато ние не постигнем устойчивост и да направим политики, които да са свързани с трайна устойчивост. Ние виждаме, че имаме под 3 млн. работещо население, което автоматично в следващите години ще увеличи дълга по отношение на хората в пенсионна възраст", добави Везиева в ефира на Bulgaria ON AIR.
Тя подчерта, че е възможно да поискаме извънреден конвергентен доклад е възможно, но той ще отчете състоянието към момента.
"Ние няма как да го поискаме преди септември, може да го поискаме най-рано през октомври. И евентуално той да излезе в началото на следващата година. Те ни казват, че ние не инвестираме в инфраструктура, откъде намаляват инвестициите, износът, намалява и конкурентоспособността на икономиката. Новото редовно правителство трябва да се фокусира върху това", коментира бившият министър на икономиката.
Според нея България ще има редовно правителство.
"Единственият изход да влезем в Еврозоната е, ако ние направим едно дългосрочна концепция за развитието на страната със съответните политики и да покажем отговорно отношение за изпълнението. Кабинет на малцинството е обречен на риск, това означава непрекъснато търсене на кворум и подкрепа, плаващи мнозинства. Инвестициите са намалели няколко пъти в сравнение с 2020 година", допълни Везиева.
Оказва се, че при европарите сме с най-ниската усвояемост - 4%.
Тя е категорична, че ако не започнем да правим реални реформи, няма да мръднем и със стъпка напред.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 5 месеца
преди 5 месеца