Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Проф. Томов: Безпрецедентна политическа криза - 9% от българите се доверяват на НС

"Голяма част от проблема се крие в липсата на дебати", отбеляза той

28.06.2024 | 20:38 Редактор: Деси Николова

"Ние се намираме в безпрецедентна политическа криза. Каквото и да се направи, това че са гласували под 30% от българите и това, че партиите, които ще формират правителството ще контролират някъде от порядъка на 10-12-15%, показват, че управлението ще бъде слабо. Днес излязоха данни - само 9% от българите се доверяват на този 50-и парламент при старта му. Това е безпрецедентно", заяви проф. Александър Томов в студиото на "Денят ON AIR".

По негови думи голяма част от проблема се крие в липсата на дебати и предизборна кампания преди вота.

"Ние не бяхме допуснати до дебати. Днес имаше дебат между Тръмп и Байдън. Какъвто и да е този дебат, той е открит пред цялата нация. 60% от американците са го гледали. При нас нямаше дебати. Борисов ли се яви на дебат или Нинова, или Пеевски, или който и да е? Дебати между лидери нямаше", каза проф. Томов пред Bulgaria ON AIR.

Според него единственият вариант да се върне доверието на хората у политиците е чрез появата на нова формация и отбеляза, че такъв проект от страна на президента, би била трудна задача.

"Много е трудна тази задача, защото за да направи и да не наруши Конституцията, той трябва да напусне президентския пост. Това е много трудно. Това означава да кажеш на доверието на хората - "не", да отвориш път за нови президентски избори. Много е трудно решението, но теоретично е възможно", смята гостът.

Той отбеляза, че дори и да бъде сформирано редовно правителство, то най-вероятно няма да бъде трайно.

Проф. Томов коментира и изборите от 9 юни, като ги нарече най-корумпираните избори, които сме имали досега.

"Трябва да променим секционните избирателни комисии, Централната избирателна комисия, районните избирателни комисии. Навсякъде трябва да има професионалисти, които са тежко отговорни пред закона. Отгоре до долу професионалисти, поне ядрата, както в други държави - председателят, секретарят. Когато вие ги платите достойно, не по 200 лева, а по 1500 лв., по 2000 лв., ще ги има на опашка. Трябва да се гласува по поща, да се гласува по интернет, да може човек да си проверява гласа. Има цели нови набори от решения, но никой не иска да го прави", коментира събеседникът.

Гледайте целия разговор във видеото.