Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Каримански не е оптимист за влизане в Еврозоната през 2025 г.

Очакванията на финансиста са бюджетът да бъде актуализиран

25.06.2024 | 21:03 Редактор: Беатрис Младжова

Не се очаква да можем да спазим срока за влизане в Еврозоната през 2025 г.

"Не съм оптимист, че ще можем да влезем точно по средата на годината. Причините са много. Освен инфлацията, която трябва да следим, притеснителното е какво ще стане, ако се изпълни капиталовата програма. Приходната част в бюджета от косвени и преки данъци не е никак положителна. Капиталовата програма вече поредна година води дотам България да изостава с големи темпове", коментира финансистът Любомир Каримански в "Денят ON AIR".

Според него със сигурност ще се наложи да се актуализира бюджетът.

"Беше необходимо сега, при конструирането на правителството, веднага да се започне работа по актуализацията. Тя трябва да бъде в няколко посоки. Едната трябва да е насочена към това приходната част в бюджета да се увеличи. Не толкова да се завишат показателите, а да е ясно тези приходи ще бъдат ли достатъчно за изпълнението на поставените показатели за края на 2024 г. Аз мисля, че няма да могат да бъдат изпълнени. Имаме и много други плащания през януари и февруари", допълни Каримански за Bulgaria ON AIR.

По негови думи най-много липсва обща политическа доктрина за страната.

"За Плана за възстановяване трябва да бъдат изпълнени няколко мерки. Не виждам какво прави и предишното правителство, и сега новият парламент, при условие, че кабинетът на Гълъб Донев внесе всички закони и там е работено в оперативна съвместимост между Министерския съвет и Европейската комисия. Стигнали сме дотам, че да се хвалим с една влакова композиция от 5 рециклирани вагона, която е стигнала от София до Бургас за 6 часа, при условие, че влак във Франция изминава повече от 500 км само за 2 часа и половина", посочи финансистът.

Липсата на легитимност в България води до създаване на картели в политическите партии, смята той.

"Винаги, когато политиците ни представят една цел и зад нея не стоят искрени намерения, тя никога не се постига. Защото най-вероятно зад нея има други схеми и финансови интереси. Парламентът, който трябва да излъчи изпълнителната власт, е стигнал дотам, че легитимността му е паднала под 30%", добави Каримански.

Гледайте целия разговор във видеото.