76 години след смъртта на цар Фердинанд, с траурна церемония и почести, тялото на българския владетел беше положено в царския дворец "Врана".
"Нямам представа защо точно в този момент стана връщането на костите на бившия цар Фердинанд. Някак подозрително съвпадна с предизборната кампания. Съмнявам се, че точно това е била целта. Нямам представа каква е предисторията на цялата ситуация, защото това не се организира от вчера за днес, просто казвам, че съвпадна с нея и отклонява вниманието от предизборната кампания", коментира историкът доц. Владимир Станев в студиото на предаването "Денят ON AIR".
През годините е смятано, че последното желание на българския монарх е да бъде погребан именно на българска територия.
"Трудно е да се каже със сигурност. Нека не забравяме, че той си отива на една преклонна възраст, надживял двамата си сина, едната си дъщеря, две съпруги и така нататък. Трудно е да се каже какво точно е мислил той в последните си мигове, а да не говорим, че нямаме и сигурни сведения. Все пак той умира далеч от България и кой какво е чул около смъртния му одър не е много ясно", разясни доц. Станев за Bulgaria ON AIR.
"След като напуска България през 1918 година, има голямо желание да се завръща и това е почти постоянно до 1944 година, а след това е очевидно, че не иска да се връща. Не му позволяват. Няма българско правителство, което да посрещне с радост подобно желание, а по всяка вероятност неговият син цар Борис III също няма желание да го види обратно в България", каза събеседникът.
Името на Фердинанд често е свързвано с две национални катастрофи в историята на България. По думите на историка обаче той не може да бъде единственият виновен за тях.
"Не е виновен само той. Той е участвал във вземането на решенията, но не е единственият отговорен. Има си правителства, парламент, има хора, които също участват, най-вече политици, но той се оказва най-удобната фигура да бъде обвинен, тъй като е чужденец", поясни гостът.
Гледайте целия разговор във видеото.