За цирковите артисти това е единственият и най-силен празник. Преди цирковите артисти манифестираха много сериозно на специално пригодени платформи - показваха каучук, трапец, жонгльори и се напомняше на света, че циркът съществува. Това каза цирковата легенда акад. Александър Балкански в студиото на "Денят ON AIR" в празничния 24 май.
Със съжаление той отново посочи, че отношението към цирковото изкуство у нас не е на нивото, което заслужава. Особено от страна на политиците.
"Много пъти съм разговарял и са ми отговаряли "абе не виждаш ли, че цялата държава е цирк". Това ме кара да се усмихна. Цирковото изкуство е сериозно и неповторимо, то е близко до народа, лесно разбираемо. Отношението на Министерството на културата и министъра, който и да е той, е доколкото "здравей, здрасти, как е циркът". Никой не казва "ние направихме това, ние дадохме това за цирка", констатира акад. Балкански.
Той посочи пред Bulgaria ON AIR, че бюджетът на софийска община е 2,5 млрд. лв., а построяването на един стационарен цирк в София би струвало 10 млн.
"Цирк ще има, докато има деца на тази планета, в България е много нужен стационарният цирк. Нямаме такъв от 1983 г., когато беше опожарен, според мен по разпореждане на Петър Дюлгеров. Запалиха го нарочно, не може да е без съгласието на Тодор Живков", убеден е основателят на цирк "Балкански".
По думите му един такъв стационарен цирк може да се развива и циркова школа. А в момента можещите циркови артисти често предпочитат Запада, където са ценени и трудът им се заплаща достойно.
"Имаме големи таланти, които трябва да ги научим и покажем на Европа", заключи акад. Балкански.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 5 месеца
преди 5 месеца