fallback

Липсват нови 27 флашки от изборите в София, 396 пък са манипулирани

Машинният вот има недостатъци, които оставят съмнението за манипулиране на вота, коментира адвокат Милка Христова

29.03.2024 | 20:32 Автор: Елеонора Танева

Съдът отложи делото по жалбата срещу изборните резултата на кметския вот в София. 

"Не беше разгледано заключението на вещите лица, то беше предоставено на страните в 16 часа вчера, представителите на Васил Терзиев и Общинската избирателна комисия възразиха, че срокът е недостатъчен. Затова делото беше отложено за 26 април", обясни адвокат Милка Христова в студиото на "Денят ON AIR".

Заключението все още не е обсъждано в зала, не е и прието. 

"Лансира се теза, която започна от мнение на секретаря на ОИК, че експертизата доказва, че Васил Терзиев получава с около 600 гласа повече и резултатът не се променя. Беше спестен съществен факт - една от задачите на вещите лица беше в присъствието на адвокатите да се отворят флашките и да се провери тяхното съдържание дали е манипулирано. Още при първата се натъкнахме на няколко факта - липсват 17 флашки, което е озадачаващо, 15 от тях са от район "Слатина". 396 от флашките са манипулирани. В 304 секции са били само бяла или само черна, а съобразно действащия закон трябва за всяка секция да има по две. За 13 секции пък е имало по 3 флашки", заяви адвокатът. 

Пред Bulgaria ON AIR тя разясни, че голям брой флашки са със сменена дата - някои са с 55 815 г., други 2038 г., вместо 7 ноември 2023 г. 

"396 флашки са с променени дати, останалите не са. Въпросът е как те са се оказали с години, които не съответстват на реалните. Затова ние считаме, че тези флашки са компрометирани. Има флаш памети с нулеви резултати, а в хартиените протоколи има резултати или обратното. Обосновано мога да направя предположение, че тези файлове не са били нулеви в началото. Не бих могла да квалифицирам това като изборна манипулация. Модифицирането означава, че флашката е променяна във времето, кога е било това - преди или след изборния ден, този проблем го има", каза още Милка Христова. 

Тя уточни, че не е против машинния вот, но има редица недостатъци. Даде пример, че при наличието на 1600 машини, сертифициране са минали само 6, което е недостатъчно да се направи извода, че всички са достатъчно надеждни. Също така, когато в Информационно обслужване се отварят флашките, се отварят само резултатите, но не и нулевият файл. 

"Нашата цел не е да саботираме машинния вот, а да ударим камбаната, че трябва да се вземат мерки машинният вот да се провежда при ясни правила и сертифициране, че някой не манипулира вота. Този начин на оформяне на флашките не ми гарантира, че това са истинските резултати", категорична беше адвокат Христова.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback