fallback

Елена Йончева: Едва ли ще разберем истината за Навални, трябва международно разследване

"Дали Кремъл ще се съгласи - това е друг въпрос", каза евродепутатът

16.02.2024 | 20:32 Автор: Искра Ангелова

Навални беше един от активните борци за човешките права в Русия и вероятно никога няма да разберем точно какво се е случило, кое е довело до неговата смърт. Вече има различни хипотези. Това, което трябва да се направи, е едно сериозно разследване, което да е обективно, да участват международни фактори - нещо, което едва ли ще се случи. За съжаление, едва ли ще разберем истината", каза евродепутатът Елена Йончева в студиото на "Денят ON AIR".  

По думите ѝ Европа трябва да иска международно разследване, но дали Кремъл ще се съгласи - това е друг въпрос.

"Навални беше осъден на 19 години затвор, почти доживотен затвор, имайки предвид мястото, където той се намираше. Големите империи постъпват по този начин. Вижте какво се случва и с Асанж, който вече 12 години е затворен. Трябва да си дадем сметка, че ние живеем в Европа и това е огромно предимство. Не трябва да губим това предимство. Това е битка, която трябва да отстояваме", допълни Йончева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тя е на мнение, че българите нямат доверие в институциите и в правителството.

"Министърът на Австрия каза, че ще поиска 9000 души да бъдат върнати в България, но Дъблинският регламент, който ние сме подписали, не предполага връщането на толкова мигранти. Има и срок, в който тези мигранти, които са в Австрия, могат да бъдат върнати у нас. Този срок отдавна е изтекъл. Самите мигранти, които биха се върнали у нас, са започнали процедури, чрез които да отложат това връщане или намират законови начини да не се върнат", коментира евродепутатът.

Йончева е категорична, че България няма и капацитета да приеме толкова много мигранти.

"За мигрантите, които влизат незаконно в България и другите държави, ще има много детайлен скрининг, за да се разбере откъде са те, дали имат фалшиви документи, доколко представляват риск за националната и европейската сигурност. Тези, които представляват риск, да бъдат връщани в трети страни, извън ЕС. За другите ще бъдат взимат много детайли - пръстови отпечатъци, скринингът ще бъде много подобрен", поясни тя.

Евродепутатът добави, че другите държави от ЕС са длъжни да ни помогнат: "Ще има преразпределение на мигрантите, които ще останат в Европейския съюз и този механизъм се нарича "Механизъм за солидарност".

Попитана дали ще я видим в листите на БСП за евроизборите, тя отговори: "Ние сме петима човека, които сме изключително активни в своята сфера и тъй като виждаме, че Ниноеа е справедлив лидер, вероятно ще отправи към нас предложение да бъдем отново евродепутати. Друг е въпросът дали ще се съгласим при това ръководство. Преди 5 години БСП имаше над 1 млн. последователи, които гласуваха, на тези избори най-вероятно ще бъдат по-малко от 200 000".

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback