Търсят се варианти за съхранение на отработеното ядрено гориво.
"Тази година стават 50 години, откакто пуснахме първия реактор. Първата половината - до 90-а година, имахме такива отношения със Съветския съюз, че връщахме ядреното гориво от първите два блока без ангажимент за по-нататък. След промените се започна съхранение на отработеното гориво на площадката на АЕЦ "Козлодуй". С отработеното ядрено гориво имаме голям проблем. Съдържа над 97% от радиоактивните вещества от работата на реакторите", обясни енергийният експерт проф. Георги Касчиев пред Bulgaria ON AIR.
Трябва да се гарантира, че минимум 10 хил. години няма да има възможност да влезе в контакт с атмосферата, изтъкна гостът.
"При нас работите са много изостанали. До 2010 г. са правени някакви проучвания, след това работата замира. В последната стратегия, която аз ръководих, са залегнали редица мерки, които изискват интензивна работа и не съм сигурен, че тя ще бъде свършена. Имаме наложена наказателна процедура от ЕК, която е във втора фаза. Притесненията на хората са резонни. Въпросът е в подхода към местното население", каза още проф. Касчиев в "Денят ON AIR".
Според него политиците би трябвало "да си сдържат напъните за развитие на нови ядрени реактори", докато няма яснота има ли къде да съхраняваме отпадъците.
"Има 4 района, които са определени за по-нататъшни изследвания. Трябва да се определи основен район за проучване и детайлни изследвания. Това нещо ще струва минимум 10 млрд. лева. За да имаме успех с ЕК, трябва да го направим до 2050 г. Това никой няма да го направи, гарантирам ви", подчерта проф. Касчиев.
Той е категоричен, че на даден етап няма друг начин, освен да извадим и заровим радиоактивните материали. Иначе рисковете са много по-големи.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 9 месеца
преди 9 месеца
преди 9 месеца
преди 9 месеца