fallback

Проф. Томов: Изчезваме като нация след 20-25 години, на политиците не им пука

Първи януари 2026 г. е реалистичен вариант за Еврозоната, смята той

01.02.2024 | 20:31 Автор: Тодор Петров

България е 11-ата най-бързо изчезваща нация в света и 25-ата най-застаряваща страна. НСИ прогнозира, че населението ни ще продължи да се топи. Според последните данни населението на страната ще падне под 5 милиона души през следващите години

"Всеки български гражданин трябва да бъде притеснен. Хората могат много да направят. Първото нещо е да се върнат към урните. В момента имаме най-бързо умиращата нация. При това ниво на смъртност, при тази раждаемост и емиграция ние изчезваме като нация след 20-25 години. Демографията се решава с нова и дългосрочна стратегия, насочена към едно - хората да останат да живеят тук. Елитът на нацията излиза зад граница", коментира политикът и университетски преподавател проф. Александър Томов за Bulgaria ON AIR.

Данните показват, че при 4,5 млн. души население 60% ще бъдат пенсионери и няма да има кой да ражда деца, алармира той.

"Главният проблем не е в платените гласове, а защо не гласуват 70%. Защото знаят, че гласът им ще бъде откраднат; знаят, че има купуване на гласове. Шефът на МВР на последните избори каза: "Всички купуват". Това е безобразие! Това разпадане не може да продължава. Трябва комплексна реформа, държавата да се ангажира с конкретни програми. Икономиката ни цялата е от картели", настоя Томов в "Денят ON AIR".

Гостът цитира прогнози за 2028 г., които показват, че още повече ще изостанем от Румъния, Чехия и Унгария при параметрите от макроикономическата рамка на настоящия кабинет. 

"Главното е, че много се харчи. Харчи се без да се мисли. Влияе и кризата в Европа. При този бюджет, когато се реже от инвестиции, а се раздават пари без да се мисли, няма как да свиеш инфлацията. Дефицитът формално отговаря на критериите за Еврозоната, но останалите неща не отговарят. Ще ни отложат, дано не е с повече от една година. Първи януари 2026 г. е реалистичен вариант", каза още проф. Томов. 

"Най-зле сме по смъртност. Здравеопазване не се прави само в София, Пловдив, Варна и още няколко града. Липсата на медикаменти и навременна намеса в малките градове е масова. Голяма част от децата са с един родител, подкрепата за семействата е нищожна. Много жени гледат сами децата си. Всичко това българските управляващи се правят, че не го виждат. Скоро ще предложа система от мерки как това да се преодолее. Тези никой не ги е избирал, избирали са ги 10-15%", настоя гостът.

Предложението за премахване на таксите в университетите Томов определи като комедия и предложи стимули за завършващите и връзка между икономика и образование.

Убийството на Мартин Божанов - Нотариуса е връх на голямата политическа криза, която се отразява на икономиката и на хората, смята политикът.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback