Проучване на "Тренд" сочи, че 80% от хората не одобряват конституционните промени или въобще не знаят какви са.
"Не съм убеден, че хората не се вълнуват. Повече се вълнуват, отколкото в предишни години, когато е имало процедура по избор на конституционни съдии. 80% неодобрение е висок процент. Това показва и информираност. Лидерите на сглобката внесоха двамата кандидати по начин, по който нямаше никакво конкурентност", коментира адвокат Петър Славов в студиото на "Денят ON AIR".
Той изтъкна знакови решения от практиката на Конституционния съд, които са приемани с мнозинство: "Лустрацията и това, което блокира процеса на лустрация през 90-те години. Не е без значение един, в случая два гласа".
По отношение на решението за избора на двамата конституционни съдии, адвокатът прогнозира, че то може да бъде разгледано по-бързо, тъй като казусът е ясен.
"Не предполага задълбочен анализ. КС трябва да даде приоритет на тези решения, защото тези двама новоизбрани ще участват в работата на съда, ще участват във вземането на решения. Възможно е да е ключово тяхното участие. Ако КС обяви избора им за противоконституционен, то това означава, че не се е състоял. И възниква проблем с решенията, в които са участвали, особено ако гласът им е бил решаващ", обясни гостът.
Славов засегна и попълването на квотата в Прокурорския съвет.
"Дадоха си достатъчно дълъг срок в Конституцията, в който да изберат Прокурорския съвет и ВСС. Напълно допускам да са повече от двама, особено ако нищо не се промени по отношение на правилата за избор", уточни той.
Адвокатът определи поведението на прокуратурата като конюнктурно.
"Има двоен стандарт и подход. Действат по различен начин, когато различни политици искат от нея определени неща. Прокуратурата е длъжна да провери всички сигнали, които е получила. Какво се е променило в прокуратурата от времето на Гешев? Работата на главния прокурор не е да го харесват", завърши Славов.
Гледайте целия разговор във видеото.