"Много хора се заблуждават, че сме имали прието на първо четете предложенията за промени в Конституцията. Няма такова нещо. Щеше да има приети на първо гласуване, ако бяха събрали 3/4 мнозинство. Те събраха 2/3 плюс един глас. Конституцията казва, че след два месеца могат да се явят на поправителен със същото предложение. Ако пак съберат поне 2/3, тогава ще имаме приети на първо четене промени в Конституцията", обясни адвокат Петър Славов в студиото на "Денят ON AIR".
Според него много от депутатите не са чели Конституцията и не осъзнават, че процедурата е различна от това, което те си мислят.
"Имаше много критични изказвания. Присъствах на обсъждането в правна комисия. Може да се блокира работата на Конституционния съд. Големият проблем, който създават, премахвайки т.нар. Пленум, е че се премахва един конституционно разписан орган от системата на съдебната власт, който би изисквал Велико народно събрание", уточни гостът.
Славов заяви, че е важно да се даде независимост на съда, но в никакъв случай това не трябва да става за сметка на прокуратурата.
"Тя има монопол върху поддържане и повдигане на обвинение за наказателно преследване. Ако създадете политически зависим орган, в лицето на бъдещия главен прокурор и бъдещата прокуратура, и тя изпълнява политически поръчки, няма да има кой да защитава обществения интерес и да повдига обвинения срещу нарушителите на закона", подчерта той.
Пред Bulgaria ON AIR адвокатът изтъкна, че има и почтени магистрати в системата, включително и прокурори.
"В момента със замислената конструкция се опасявам, че и технологично ще има абсолютен механизъм за влияние. Изглежда сякаш искат част от вносителите през парламента да си изберат следващия главен прокурор. Големият въпрос остава защо продължава да не е избран нов ВСС. Нищо не пречеше да бъде избран новият и с една преходна разпоредба в бъдещия законопроект да се каже, че запазва действието си до изтичане на мандата", коментира Славов.
Според него прокуратурата продължава да действа на принципа на строга субординация.
"Главният прокурор, или в случая изпълняващият длъжността, е този, който я ръководи. До голяма степен всички се равняват по него", посочи още Славов.
Гледайте целия разговор във видеото.