Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Международен синдик да проследи изчезналите над 4,2 млрд. лв. от КТБ

22.10.2014 | 22:21 Редактор:
Международен синдик да проследи изчезналите над 4,2 млрд. лв. от КТБ
Международен синдик да проследи изчезналите над 4,2 млрд. лв. от КТБ

Реформаторският блок настоява международна компания да тръгне по следите на липсващите над 4 милиарда лева от КТБ. Това заяви Мартин Димитров в Денят от ер. Според него подобно на Кипър външните синдици могат да осигурят до 60% възвращаемост на средствата. 

"Обичайната процедура според българското законодателство е отнемане на лиценза и след това фондът за гарантиране на влоговете трябва да назначи синдици. Сега обаче, ние от РБ смятаме, че обичайните синдици не могат да се справят качествено с една такава ситуация. Ние искаме да бъде привлечена голяма международна компания, която да направи пълно разследване и да върне голяма част от тези пари обратно. Практиката показва по света като Кипър например, че при подобни ситуации, ако бъде взета голяма международна компания, която местни фактори в България не могат да й влияят и да й казват какво да прави. Голяма част от тези пари могат да бъдат върнати и второто много важно нещо може да има списък със замесените лица в цялата тази схема." - заяви Димитров.

Между програмите на РБ и ГЕРБ има много общи точки, категоричен е Димитров. По негови думи за реформаторите една от тях е да не се увеличават данъците.

"Има един важен детайл, за който ще държим да бъде постигнато съгласие и той е бюджет 2015г. дефицитът да бъде вкаран под 3%, ако може и под 2% и България да се върне към финансовата стабилност, запазвайки тези си нива." - допълни Димитров.

Бюджет 2014г. е неспасяем, категоричен е Димитров. По негови думи пропуснати са възможностите за актуализацията му и погледът трябва да се насочи към този за 2015г. 

Мартин Димитров Димитров е завършил УНСС със специалност МИО. От 2000 г. работи в Института за пазарна икономика като икономист. През 2005 г. той е избран за народен представител в 40-то НС от листата на коалицията ОДС в 23-ти избирателен район в София и за заместник-председател на парламентарната Комисия по бюджет и финанси. През 2007 г. е включен листата на СДС за изборите за представители в ЕП. Става депутат в 41-ото НС, където е председател на Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм. От 2005 до 2007 г. е секретар на парламентарната група на ОДС.