Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Йорданов: За МВР се сещат при тежък проблем, трябва да се работи последователно

"Ние вървим след събитията, а не преди тях", коментира Емануил Йорданов

03.07.2023 | 20:55 Редактор:

Полицаите настояват за 10% увеличение на заплатите, обявиха стачна готовност. "Подобни искания на полицаите има много отдавна. През 2009 година на власт дойде една партия, която е създадена от бивши служители на МВР. Вместо тази партия да погледне с лице към полицаите и техните проблеми, се оказа, че най-тежките протести на полицаи са в трите мандата на това управление. Нещата придобиха доста грозен вид и всичко това продължава", коментира бившият министър на вътрешните работи Емануил Йорданов в "Денят ON AIR".

По думите му сме изправени срещу един парадокс. "Ако в момента се увеличат заплатите на полицаите, много хора ще кажат докога ще се изливат пари в това министерство, това е вода в пясъка. А когато има проблем, който е свързан с работата на МВР, се появяват други, които казват, няма ли да се дадат пари на това министерство, няма ли да се попълнят щатове, да се увеличи числеността на гранична полиция?", попита Йорданов.

Според него трябва да се работи последователно, а правителството да бъде обърнато с лице към МВР. "Виждате какво се случва във Франция. Един зле подготвен полицай реагира неадекватно в критична ситуация и в момента Франция гори", даде пример бившият министър.

"Ние вървим след събития, а не преди тях. Никога не се мисли за това, което може да се случи в бъдеще. Чакаме да се случи проблем, шуми се около него 3 дни и после се забравя", каза Йорданов пред Bulgaria ON AIR.

Според него една дирекция на МВР трябва да бъде разгледана човек по човек, а средствата за полицаите трябва да се увеличат, но няма откъде. "За МВР се сещат, когато има тежък проблем, през останалото време на служителите в МВР се гледа като на чужди деца", заяви Йорданов.

"В края на моя мандат МВР сключи сделка с една голяма фирма, ставаше въпрос за качествен автомобил, купен директно от производител на ниска цена, като към нея влизаше пълно полицейско оборудване на автомобила. Схемата на сделката позволяваше за 4 години да бъде подменен целият автомобилен парк на МВР. В същото време, когато отпаднахме от власт, един анонимен заместник-министър в МВР направи всичко възможно да прекрати тази сделка и тя беше прекратена. После започнаха да се купуват дребни количества на по-високи цени. Тогавашният главен прокурор тръгна да ме разследва за една изключително изгодна сделка, за съжаление, провалена", разказа бившият министър на вътрешните работи.

Запитан какво се случва с главния прокурор, той отговори, че "когато един човек заема длъжността на главния прокурор, макар че не се води титуляр, е съвсем нормално неговият избор да бъде извършен от органа, който избира главния прокурор, а това е Пленумът на Висшия съдебен съвет. В крайна сметка съдът ще се произнесе по искането и решението на съда трябва да се изпълни такова, каквото е", каза Йорданов.

"Когато се решават толкова важни въпроси, хората, които взимат участие във вземане на решението, залагат имената си и авторитета си. Би трябвало първо да се избере нов ВСС и той да избере главен прокурор, ако не бъде спряна процедурата", коментира още той.

Гледайте видеото с целия разговор.