fallback

"Ножът е опрял до кокала": България се топи средно с 50 хил. души годишно

Демографската криза се бори със стабилно управление и развитие на регионите, смятат проф. Иван Данов и финансистът Пламен Милев

12.05.2023 | 20:56 Автор: Юлиан Христов

Мерките за справяне с демографската криза минават през стабилно управление и политика за развитие на регионите. Около това мнение се обединиха в студиото на предаването "Денят ON AIR" бившият министър на инвестиционното проектиране проф. Иван Данов и финансистът Пламен Милев.

"Не са толкова черни краските, тъй като има доста положителни световни примери, но са се взимали мерки", обясни проф. Данов. Той припомни, че е един от организаторите на Стратегически институт за национални политики и идеи (СИНПИ), който има за цел да подпомага политиците при взимането на решения за справяне с демографската криза.  

"Спешните мерки, на първо място е реалният прираст на населението и спиране на миграцията, хората да останат тук. Най-големият проблем са националната сигурност, образованието и здравеопазването", каза Иван Данов.  

По думите му трябва да се наблегне и на регионалното развитие - като се започне от планиране на регионите, тъй като има такива, които са обезлюдени и с нарушена транспортна инфраструктура.

"Трябва да има перспектива и бъдеще за децата", отбеляза той.  

Проф. Данов смята, че на общините и кметовете трябва да се даде свобода, така че да могат да привличат инвеститори и да управляват сами средствата си. Според него това, че няма приет държавен бюджет, не означава, че животът в страната ще спре.

"Това не означава, че няма да се вкарват данъци. По-стряскащото е, че няма да се правят определени разходи. Свидетели сме на инфлация по-голяма от заложената - най-малкото, което е, косвените данъците, приходите от тях трябва да са по-големи, тоест трябва да търсим излишък, а не да има дефицит", поясни той.   

Решенията за демографската криза имат дълъг хоризонт на действие, каза пред Bulgaria ON AIR Пламен Милев.

"Към настоящия момент ножът е опрял до кокала - всяка година България се топи средно с 50 хил. души и тази тенденция никой не се опитва да я спре. Над половината от домакинствата в трудоспособна възраст живеят в чужбина", допълни той. 

Според него инфлацията може да се сведе до едноцифрно число до края на годината, но трябва да се приложат "антициклични политики".  

"Досега залаганите фискални политики са проциклични и увеличават инфлационната спирала. Мотивите, с които се обяснява, че трябва да бъде приет бюджетът, всички са в тази посока - на проциклични политики. Още повече се насърчава потреблението, което ще завърта инфлационната спирала. Въпросът е кое ще е правителството, което ще спре това", обясни финансистът.  

Според него партиите трябва да загърбят тяснопатрийните си интереси и така страната ще тръгне напред.  

"Необходимо е правителство, независимо дали е на националното съгласие, но трябва нещата малко да се успокоят. Никой не печели от това, че ние в разстояние на две-три години изпадаме в такива кризи", допълни Милев.  

По думите му една от основните причини за демографските кризи е местното самоуправление.  

"Хората от това най-много се оплакват. Въпросът с децентрализацията беше започнат още 2007-2008 година година и през 2010 г. беше спрян. Общините, за да могат да решават проблемите си, трябва да имат фискална независимост", смята финансистът. 

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback