Ще получи ли подкрепа правителство начело с Мария Габриел?
"Очаквам конструктивен диалог, да се надяваме, че бихме могли да намерим допирни точки, които съществуват в отделните програми и ако ги наложим, ще означава, че кой знае каква разлика за това, което предлагат ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ няма", коментира лидерът на СДС Румен Христов в студиото на "Денят ON AIR".
"Мария Габриел би била достоен министър-председател, бих се гордял с нея. Упреците, че не познавала добре вътрешната политика на България, не са приемливи, защото тя ще си има вицепремиери и министри, които биха попълнили тази празнота. Кандидатурата получи сериозна европейска подкрепа, въпросът е да бъде оценена в България и българските политически формации в 49-я парламент", категоричен бе Христов.
Той заяви, ГЕРБ-СДС са гласували доверие на Габриел, тъй като тя не е била в изпълнителната власт и към нея няма негативи: "Не знам как колегите не биха подкрепили такава кандидатура.
"План "Б" стои на масата, но той е деликатен, особено за СДС и за евентуалното включване на БСП. Разбира се, че трябва да се мисли надпартийно. Няма да бъде никак лесно, това е наше задължение, виждаме, че България е в тежка ситуация и трябва да се направи компромис. Даваме си сметка, че поемаме тежък кръст и че в чисто партиен план няма да ни донесе позитиви. Всеки е личност, но станеш ли министър, ти автоматично ставаш политическа фигура", обясни лидерът на СДС пред Bulgaria ON AIR.
По думите на Румен Христов е рано да се говори за разпределение на постовете: "Ако участват колегите от БСП, бюджетът ни няма да може да изпълни критериите и това, което смятаме, че трябва да бъде постигнато. Тук отново имаме допирни точки с "Продължаваме промяната - Демократична България" за 3% дефицит. За мен еврозоната е приоритет, много са предимствата, които бихме получили.
"Още на предходния кръг от консултации казахме, че докато не изчерпим всички възможности за търсене на общо правителство с "Продължаваме промяната - Демократична България", ще има още една среща. Ако е затворена вратата, ще мислим за план "Б". Това означава негативи, отговорности, непопулярност, защото въпросите, които трябва да бъдат решени са много тежки - те са от натрупани през последните 2 години", обясни той.
"Неучастието на Петков, Василев и Борисов би дало възможност да се търси някакво взаимно сътрудничество. Като не стане - на избори. Ако отворим бюджета сега предизборно, ще стане "сватбарски" и това, което беше заложено в предходните бюджети, ще ни се види нещо много скромно и консервативно. От тази гледна точка е рисковано, когато нямаш редовно правителство и не знаеш кой ще го изпълнява този бюджет, да го "надуем" отново и да се чудим какво да правим с дълга, който България трупа", смята депутатът.
Гледайте видеото с целия разговор.