Идва ли краят на политическото безвремие?
Разколебан съм, че ще има редовно правителство. Не може тези хора да не съзнават, че не може да се мисли единствено партийно и егоистично, че в крайна сметка - цяла България гледа тях и ще ги намрази. Местните избори наистина са много важни. Който владее София, на практика владее и страната. Основните политически играчи са се вторачили в местните избори и затова се стремят да си постелят добре за вот. Това заяви бившият председател на Народното събрание проф. Огнян Герджиков в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му преговорите между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се въртят в омагьосан кръг.
"Първата политическа сила е ГЕРБ, следователно втората е тази, която е призвана да направи компромис", подчерта той, като допълни, че е несериозно депутатите да не могат да изберат председатели на постоянните парламентарни комисии. Герджиков определи действията им като "аматьорщина" и "самодейност".
Гостът изтъкна, че най-опитният в политическите игри е Бойко Борисов.
"Той едва ли иска да ходим на избори. На никого не му се ходи на такива. Не можем да си играем на политика. Нека не бъдем аматьори и най-накрая да направят нещо хубаво за България - да седнат като мъже и да си стиснат ръцете, след което да направят кабинет", смята бившият председател на НС.
Проф. Герджиков коментира и идеята на Борисов за "правителство на личности".
"Това теоретично е възможно, но ме съмнява, че може да се реализира, защото водещ в главите на всички политици е местният вот. Всеки усеща, че ще загуби от коалиция, защото ще има разочаровани привърженици", отбеляза той.
Пред Bulgaria ON AIR гостът представи и становището си във връзка с атентата срещу главния прокурор Иван Гешев.
"Хората имат развито въображение и във всичко виждат инсценировка или театър. Не мога да си представя, че главният прокурор би организирал подобно нещо, за да си укрепи властта. Това е опит за сплашване на главния прокурор", категоричен бе той.
Проф. Герджиков обобщи, че макар съдебната реформа да се е превърнала в "мантра" на кабинета, то тя всъщност не е най-належащата.
"Трябва да обърнем по-сериозно внимание на образователната реформа и здравеопазването", заключи гостът.
Гледайте целия разговор във видеото.