Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Ген. Миланов: Правят се опити за връщане на мутренските времена

Даже и да ми кажат, че в училището има бомба, ще отида да гласувам, категоричен е бившият шеф на ГДБОП

31.03.2023 | 20:10 Редактор:

"Заплахите са за сгради, за училища, където ще се провеждат избори. Защо няма в университетите? Явно целта е да се атакува изборния процес. Действията на МВР са съвсем адекватни, имат още 30 часа, което не е малко време, да извършат проверка, да запечатат условно тези училища и изборни секции, с оглед да не се допуска внасянето на устройства, било то и камуфлажни", коментира бившият шеф на НСБОН и НСО ген. Румен Миланов в студиото на "Денят ON AIR".

Според него атаката не е плод на външни въздействия.

"Ензимът е вътре в нас, да не търсим геополитическо влияние, това е несериозно. Всички подобни действия са камуфлажни", убеден е ген. Миланов.

Той припомни как преди 15-20 г. при знакови дела винаги е имало бомбена заплаха в съда. И тогава бяха въведени строги проверки на входовете. По думите му е несериозно директорите да бъдат карани да подписват декларации за поемане на отговорност. 

"Те нямат компетентност да преценяват ситуациите. Трябва протокол, и тук е компетентността на МВР. Този въпрос трябва да се решава категорично, а не всеки сам да решава", призова ген. Миланов.

Той беше категоричен пред Bulgaria ON AIR, че никой не трябва да се отказва да гласува от страх, че може да има поставено взривно устройство.

"Даже и да ми кажат, че в училището има бомба, ще отида да гласувам", категоричен беше бившият шеф на НСО.

Във връзка с купуването на гласове той подчерта, че това престъпление няма как да бъде сведено до нула. Посочи като основен проблем чувството за безнаказаност, което остава, както е при трафикантите на нелегални мигранти.

"Целият наш процес е неефективен - от установяване на престъплението, повдигане на обвинение, присъда, лишаване от свобода, излежаване на наказанието. Санкциите са достатъчно високи, не би било редно ние да търсим пътя за повишаване на санкциите. Те трябва да съответстват на тежестта на престъпленията. Основният въпрос е за ефективността на правораздаването и изпълнението на наказанието. Не може от 1 до 6 г. да е присъдата за трафик на хора, и да се дава минимумът, наложете му 4-3 г.", даде пример ген. Миланов.

Бившият началник на антимафиотите изрази безпокойството си от опитите за влошаване на криминогенната обстановка.

"Забелязвам, че параноята повече ме гони, но започват да се правят опити за връщане на мутренските времена, пак да се използват подобни структурки, които навдигат глава и на гърба на трудовия човек си събират едни не много добре изкарани парички", каза ген. Миланов.

Като лек посочи създаването на правителство и управление на държавата, защото "когато котката спи, мишките се разиграват".

Гледайте целия разговор във видеото.