fallback

Готови ли сме за война и колко струва раницата за евакуация?

Коментар на Николай Костов и доц. Милен Иванов за това какво трябва да направим при евентуално бедствие

15.03.2023 | 20:53 Автор: Искра Ангелова

Наръчник за оцеляване по време на война, подготвени ли сме?

"Идеята за книгата ми се появи случайно - вечерта преди да се случи конфликтът, от изказването на Владимир Путин разбрах, че война ще има. Събрах семейството си и започнах да им разказвам какво трябва да правят, ако дойде такъв момент. На следващия ден войната беше започнала. Първоначално правех инструкции за собственото си семейство, но те станаха толкова обширни и толкова издържани, че бях помолен да издам книга, за да могат и други хора да се докоснат до тези знания", каза членът на Алианса за стратегическо управление и автор на книгата "Пълно ръководство за оцеляване по време на война" - Николай Костов, в студиото на "Денят ON AIR".

По думите на експерта по национална сигурност доц. Милен Иванов войната, конфликтите и различните социални трусове могат да бъдат предвидени, но не и земетресенията и наводненията: "Хората изведнъж се оказват сами със себе си."

"Държавата не ни е подготвила, хората се готвят самостоятелно, защото разбират, че държавата, макар да има своите функции и служби, те така или иначе няма да могат да достигнат до всеки един човек. Първата линия на оцеляването е самият човек и неговото семейство. Така че, ако самите ние не сме подготвени, няма как да ни помогнат и отвън", допълни Костов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Попитан кои са въпросите, които трябва да се зададем, когато ни сполети бедствие, доц. Иванов отговори: "Първият въпрос е дали държавата ще има нужда от него, когато стане някакво бедствие. Голяма част от гражданите имат ангажименти като държавни служители да действат в тази ситуация. Ако отговорът е "Да", той трябва да предвиди няколко неща - първо - държавата ще го ангажира, но семейството му ще остане само вкъщи. Тези проблеми са много тежки. Второ, ако той не е предвиден в държавна система, къде трябва да преживее бедствието."

Николай Костов поясни, че първо трябва да започнем с това какво може да ни се случи при евентуално бедствие, а след това и план, като се подготвяме за него.

Доц. Иванов е категоричен, че човек постоянно трябва да има информационна осведоменост.

"Би трябвало БНТ и БНР да управляват тази информационна осведоменост, така е по принцип, но какво ще се случи реално - не е ясно", добави той.

"Най-важно е човек да има раница за евакуация, имаше такава инициатива от правителството преди време - да се създаде от държавата и да бъде раздадена на всички семейства. В момента се продават много такива, цените започват от 450 лв., моята вече сигурно стига 1000 лв., но това зависи от нивото на подготовка, което човек иска да има. Всичко може да се постигне и в рамките на 150 лв., защото най-важните неща като документи, пари, малко храна, малко вода, фенерчета, батерии, радио станции, биха могли да ви осигурят достатъчно време, за да стигнете до друго място, където е безопасно", поясни членът на Алианса за стратегическо управление.

А покрай книгата си той се среща с много хора, които от години се подготвят за война.

"Някои от тях са си купили къщи на село, създали са автономни стопанства, други са създали с ранчо. Трети имат големи сборни пунктове. А този човек си е купил две села, за да може да преживее войната. Няма как да разкрием кой е той, тъй като всеки човек, който се подготвя за такива събития по този начин, би желал да остане анонимен", сподели още Николай Костов. 

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback