fallback

Енергиен експерт: Върху българската енергетика се крепят Турция, Гърция, РСМ, Албания

"Става лошо, ако си затворим въглищните централи", заяви Явор Куюмджиев

01.03.2023 | 20:45 Автор: Вяра Димова

Акция на Европрокуратурата - какво ще излезе от проверката в ТЕЦ-ове и топлофикации? 

"Корупция е силно казано. Всички ТЕЦ-ове замърсяват. В целия ЕС има много строги норми за улавянето на серните диоксиди. За тази цел бяха изградени, с изключение на ТЕЦ "Варна", инсталации за улавяне на тези опасни газове. Всички централи трябва да изградят тези очиствателни инсталации, всички изпускат въглероден двуокис, който не е директно опасен - той уврежда околната среда и има поставени цели в ЕС за намаляването на нивата за изпускане не въглероден двуокис", коментира енергийният експерт Явор Куюмджиев в студиото на "Денят ON AIR".

Пред Bulgaria ON AIR той обясни, че в ЕС съществува пазар за т.нар. квоти. Един тон квоти за изпуснат въглероден двуокис струва около 100 евро, уточни гостът.

"За производството на 1 мегаватчас електроенергия са необходими около 1,2 тона въглероден двуокис. ЕП казва, че тези централи са плащали по-малко, отколкото на практика са изпускали. Те си ги купуват на пазара, който е европейски. После държавата получава част от тези пари, но е некоректно да се каже, че има директна корупция и че замърсяват околната среда", на мнение е Куюмджиев.

Според него има целенасочена атака срещу централите. "При опита да предоговорим Плана ние твърдим, че искаме да си затворим въглищните централи до 2038 г., а не както приеха предишните управляващи - до 2026 г. Ако сметнем от въглищните централи, които има в държавата, тези въпросните съставляват близо 10-15% от въглищните централи в България. В България има на практика четири големи ТЕЦ-а", посочи гостът.

Върху българската енергетика в момента се крепят всички околни страни - Турция, Гърция, Македония, Албания, коментира още енергийният експерт.

"Планът за възстановяване и устойчивост е 4 млрд. евро, от които само част са свързани с тези събития. За миналата година печалбата от държавната енергетика е над 4 млрд. евро. По-добре да ги изпуснем и да си произвеждаме ток и продаваме. Ако си затворим въглищните централи, става лошо. Бъдещето на енергетиката, не само в България, но и в цяла Европа, са атомни централи плюс ВЕИ-та. Въглищните трябва да бъдат затворени, но не сега. Трябва да се подготви това затваряне", обясни Куюмджиев.

Той коментира и темата за VII блок на "Козлодуй". "От деня на вземане на решение за строителство за допускането ѝ минават около 20 години, защото трябва да се извърви дълъг път.  В "Козлодуй" има извървян път, но в грешна посока. Една от първите стъпки е определянето на площадки. В "Козлодуй" има лицензирана площадка за един блок - VII. Тази стъпка трябва да се преправи", заяви енергийният експерт.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback