Как се охранява границата ни и как да решим проблема с мигрантите?
"Това е дългогодишен процес – движенията на маси от изток към запад. Този процес е най-напред цивилизационен. Какво представлява съставът на тези мигранти - това са млади хора между 20 и 30 години, по морските граници на ЕС малко е по-друга картината. В следващия момент всички влизат без документи", заяви генерал Румен Миланов в студиото на "Денят ON AIR".
Според него в Европа се наблюдава сблъсък на цивилизации. "Би било редно да се организират ресурсите и на ЕС, и на нашата държава, за да можем да направим границата много по-надеждна от гледна точка на преминаване", предложи ген. Миланов. Той е категоричен, че трябва да се превърне в трайна политика на всички правителства и политически партии.
Бившият шеф на ГДБОП е на мнение, че преди да получим техническа помощ, трябва да имаме разработен проект за охраната на границата с Турция. "Темата няма пари е вечна, ако искаме да свършим работата, това е оправдание и затова е нужно правилно регулиране на ресурсите", подчерта ген. Миланов пред Bulgaria ON AIR.
Гостът е против това границата да се охранява от армията и отбеляза, че тя може да бъде в помощ на полицията, но трябва да е добре подготвена. Ген. Миланов също така изтъкна, че трябва да имаме доста ефективна наказателна политика.
"Определено трябва да активираме нашето оперативно покритие на цялата тази зона, ако нямаме оперативна информация и тичаме по всеки случай, без да оценяваме риска, ще пилеем сили на вятъра", каза ген. Миланов.
Той изрази мнение и за тайника, в който са се намирали мигрантите, заловени край Локорско: "Жестока работа, най-вероятно са ги държали като добитък".
"Охраната на границата не е само работа на МВР. Дали сме в Шенген, извън Шенген, ние сме задължени да пазим границата и на България, и на Европа", заключи ген. Миланов.
Гледайте целия разговор във видеото.