Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Големи пробойни в системата ни за сигурност - как да се справим с мигрантите?

Цветан Цветанов, Борис Ячев и Мажд Алгафари се обявиха за нови щатни бройки в "Гранична полиция" и модерно оборудване  

17.02.2023 | 19:58 Редактор:

18 афганистански мигранти загинаха в камион край софийското село Локорско. 34-ма души са хоспитализирани в лечебни заведения в столицата. 

"Самият факт, че с такъв тайник минава през страната, означава, че службите не си вършат работата. Трябва да има превантивни действия за недопускането на това, което се случва днес. Някой трябва да носи политическа и професионална отговорност. Нашата система за сигурност има огромен дефицит. Няма политика в тази посока", коментира лидерът на Републиканци за България и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов в "Денят ON AIR".

Според него за всяко възпиращо съоръжение ще се намери начин да бъде преодоляно. Всичко трябва да бъде с видеонаблюдение и локализиране на тези потоци още в Турция, отбеляза Цветанов.

"Във всички държави на ЕС знаят, че локализирането може да стане само с интелигентни системи. Полицейските структури трябва да работят много активно", подчерта той и добави, че трябва оборудване на "Гранична полиция" с нови системи за видеонаблюдение. По думите му трябват и повече щатни места за гранични полицаи.

Лидерът на "Консервативна България" Борис Ячев заяви, че оградата, която беше изградена 2017 г., е замислена като възпрепятстващо съоръжение и няма как да бъде възпиращо. 

"Съоръжението се износва и руши от природни бедствия и човешка намеса. Последната година и половина мигрантите са залавяни във вътрешността на страната", акцентира той пред Bulgaria ON AIR

Ячев не се съгласи, че оградата навремето не е изпълнявала своето предназначение, но се съгласи с необходимостта от по-високо ниво на контрол.

"На оградата се пращаха като наказание директори от различни районни полицейски управления. Служенето на оградата се приема като наказание, което трябва да се изтърпи. Границата трябва да се охранява и от страна на Турция. Липсва взаимодействието, оставена е само българската страна", посочи Ячев. 

Той е на мнение, че част от изпращаните по границата полицаи подпомагат каналджийството, както и че липсва превенция от страна на службите, които трябва да пресичат корупционните практики. 

"Една от мерките, които се доказа във времето, е връщането на армията на границата. Не знам защо не се случва в момента", отбеляза Ячев.

Журналистът и преводач Мажд Алгафари каза, че каналджиите ще измислят все по-нови методи да прекарват мигрантите през България. 

"Изобретателността им е забележителна - това е тайник под дървен материал. Този камион е с български номера, натоварен е на родна земя, основната логистика е извършена от българи", заяви гостът. 

По думите му от каналджийство се изкарват не по-малко от 4-5 милиона на ден. "Това възпрепятстващо съоръжение не ги затруднява, слагат стълбата и продължават. Това не е ограда", категоричен е Алгафари.

Той алармира, че липсват преводачи не само на границата, но и в София. Според него проблемът е решение на правосъдното министерство, което е обединило всички езици на ставка от 15 лева на час за превод.

"Видно е, че този проблем няма да спре. Случващото се в Сирия, Ирак, другите държави... Това означава, че хора ще идват. Правителството трябва да отвори нови щатни места за назначаване, този състав е недостатъчен", убеден е Алгафари.

Гледайте целия разговор във видеото.