Цените на храните и параметрите на минималната работна заплата притесняват бизнеса.
"Към януари имаме 20% увел на минималната работна заплата, това няма как да не се отрази на инфлацията, те се включват в себестойността на произвежданите стоки и услуги. В средносрочен и дългосрочен интерес за всички е по-бързото влизане в еврозоната. За целта трябва да потиснем инфлацията, това е критерий, по който не отговаряме на изискванията", коментира председателят на АИКБ Васил Велев в студиото на "Денят ON AIR".
Вече беше отправен апел към бизнеса за намаляване на цените. Прогнозите на Велев са, че това ще се случи.
"1/3 от разходите са за труд, другите 2/3 са за енергията и суровините, а те тръгнаха надолу. Ще има спад в цените, въпросът е да стане по-бързо. Затова подкрепяме действията на правителството, макар да напомнят за годините на планова икономика. Очакваме по-сериозно понижение на инфлацията за февруари и март", каза още Велев пред Bulgaria ON AIR.
Гостът призова да се вземат и административни мерки и "да бъдат осветени недобрите практики - картелните увеличения на цените и да има и санкции". Добави, че картел е трудно да се докаже, но трябва воля.
Изчисленията му показват, че страна ни започва 2023 г. с 6 млрд. лв. назад.
"Получихме 3 млрд. аванс по Плана за възстановяване и устойчивост, инвестирахме под 100 млн., другите ги изхарчихме за пенсии, сега трябва да ги върнем тези 3 млрд. за пенсиите, за да отидат по предназначение по ПВУ и още 3 млрд. да дадем пак за същата част за увеличението на пенсиите. Тези 6 млд. могат да дойдат от скъп заем. Трябва да преценим докъде ни се простира чергата, ако не искаме да стигнем до гръцкия сценарий", каза Велев.
Гледайте видеото с целия разговор.
преди 1 година