Затваряме или просто намаляваме вредните емисии от въглищните централи?
"Действително има такъв текст в Плана за възстановяване и устойчивост. Заложен е в последния вариант от правителството на Кирил Петков - намаляване с 40% до 2025 г. Не се коментира това, че в документа на ЕК, който ще бъде следен, са записани и междинни цели до 2026 г., а именно - през вече изминалата 2022 г. е трябвало да намалим с 8% емисиите от тези същите централи, през 2024 г. - с 18%", каза бившият министър на околната среда и водите Нона Караджова в студиото на "Денят ON AIR".
"Ясно е, че централите не могат да бъдат вечни. Ясно е, че тяхното бъдеще има пределен хоризонт. Неразумно е вкаран този текст в Плана за възстановяване и устойчивост. За да извадим мощностите и да се намалят емисиите на парникови газове, трябва да се намалят мощностите на тези централи. За да се направи това, те трябва да бъдат заместени с други вид енергия", обясни Караджова.
Според нея една от причините, които водят до намаляване на капацитета на централите е прогнозата, че в резултат на мерките на енергийна ефективност в домовете на хората ще се намали самото потребление.
"Както е заложено в Плана за възстановяване и устойчивост, да се изпълнят проектите за енергийна ефективност на многофамилните сгради, на бизнеса, ще има големи спестявания на енергия, но и заместващи мощности, когато се поправят в нашата електроразпределителна система", коментира тя пред Bulgaria ON AIR.
"Тревожи ме фактът, че за тези въглищните райони, които са Стара Загора, Кюстендил и Перник, по европейските програми са предвидени средства в размер над 2-3 млрд. лв. именно за трансформация на икономиката. Тези планове още не са одобрени. Все още не можем да ги ползваме", подчерта тя.
Политическата нестабилност през последните две години води до забавяне на прехода към зеленото бъдеще, категорична е Караджова.
"За да се направят траншовете по Плана за възстановявате и устойчивост, трябва да изпълним 346 условия, заложени като изискване към решенията на ЕК. Това са реформи в различни сектори. Вече сме изтървали няколко", изтъкна гостът.
Трябва да се влее разум в политическата среда, за да получим средствата, заяви бившият министър и допълни, че е възможно предоговаряне в Плана.
"Възможна ситуация е да надделее политическата воля в парламента, да бъдат приети закони", обобщи тя.
Гледайте целия разговор във видеото.