fallback

Гьоков: Кирил Петков не може да задава тон и посока на БСП

Депутатът от левицата е категоричен, че няма да допуснат изнудване и извиване на ръцете

15.12.2022 | 21:22 Автор: Ирена Бакърджиева

Условия за съставяне на кабинет, извиват ли ръцете на БСП от "Продължаваме промяната"?

"БСП няма как да бъде изнудвана, да ѝ се извиват ръцете. Може да се правят такива опити, както в случая г-н Петков, но няма да му се получи. Може би по този начин се правят други внушения в обществото. На БСП никой не може да поставя условия, има ръководни органи, които вземат решения, а не Кирил Петков да задава тон и посока на БСП", заяви депутатът от левицата Георги Гьоков в студиото на "Денят ON AIR".

Той уточни, че ръководството на БСП се е срещнало с "Продължаваме промяната" и ще се проведе втора среща, на която акад. Николай Денков ще представи приоритетите си.

"Учудвам се на техния ентусиазъм за канене на всички парламентарни групи, след като получиха покана от проф. Габровски и не се отзоваха", посочи Гьоков пред Bulgaria ON AIR.

Националният съвет на БСП е взел категорично решение, че с ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" няма да подкрепи мандат, а с "Продължаваме промяната" ще разговаря при евентуално връчване на мандата.

"Всички са наясно, че партия самостоятелно няма да може да управлява и трябва да влезе в коалиция с други партии, за да може да се формира стабилно мнозинство. Никой не може да си прави илюзиите, че ще спечели повече от половината места в парламента, затова трябва да прави компромиси", отбеляза гостът.

Той сподели, че е работил в Министерския съвет с акад. Николай Денков и го смята за прекрасен човек, но БСП ще подкрепи евентуалните му политики, а не личността му.

Гьоков коментира, че служебното правителство се е изложило спрямо минималната работна заплата и заяви, че няма как да се говори за дупка в бюджета, защото има пари в държавата и бизнесът няма защо да протестира против минималната работна заплата. Посочи, че българският работодател страда от липсата на кадри, а кадри няма да има без заплащане.

"Чрез механизми за компенсация към работодателите са отишли 15 млрд. лв. и това е проблемът за дупката в бюджета. 15 млрд. получаваш в рамките на по-малко от година, няма ли как да се направи от работодателските организации жест към работниците, че минималната работна заплата трябва да се вдигне, колкото се казва от ЕС, колкото е размерът за нормалните държави. Няма приети страни в еврозоната, които са с под 500 евро минимална работна заплата", обясни гостът.

По думите му от "Продължаваме промяната" са заимствали много от социалната политика на БСП, защото всичко, което е записано в социалната сфера, е от програмата на левицата. И когато са започнали да я реализират, от "Продължаваме промяната" са видели, че хората харесват това и са решили, че така се печелят и избори.

"Може би взеха от заблудените леви гласове, от тези, които успяха да заблудят, че десни цели могат да се постигат с леви политики, защото, когато се афишираш като дясна партия, а подкрепяш социална политика, трябва да го обосноваваш със собствения си път в политиката", подчерта Гьоков.

"Смислените неща са тези, които приемаме като законопроекти. Парламентът изглежда като че ли боксува на едно място, защото някои неща се преекспонират, но парламентът не може да роди това, което му е основната цел по Конституция – правителство и това го прави в очите на българското общество ненужен и с нисък рейтинг", акцентира гостът.

Той смята, че всички трябва да очакват третия мандат, защото президентът може да го връчи на когото прецени, че има най-големи шансове да състави правителство.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback