Какви са щетите, пред които е изправена родната енергетика, ако закрием въглищните централи?
"Последиците, които ще се получат след подобно действие, са катастрофални. За 40% от емисиите трябва да намалим над 60% от централите. Няма да има на какво да разчитаме. Въглищната енергетика е основната. В никакъв случай не можем да издържим само с АЕЦ. Това е система, която трябва да се балансира. АЕЦ не е такава мощност, тя е изключително базова", заяви председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев в студиото на "Денят ON AIR".
Той уточни, че трябва да се намали цялата съвкупност от останалите енергийни предприятия, независимо дали са на въглища или на газ.
"Ако има договаряне, значи може да има и предоговаряне. Достатъчно е да предоговорим срока в един доста по-разумен. Тук проблемът не е толкова в пречистването от серния окис или друго. Въглеродният двуокис е продукт на горене, който няма как да се изчисти", посочи гостът пред Bulgaria ON AIR.Георгиев коментира, че от износител ще се превърнем във вносител и ще трябва да плащаме милиарди, за да вземаме ток от друго място, но няма да има от къде.
"Електроенергийната система въобще не е проста. Всеки си мисли, че разбира от ток, защото може да си свърже контакта и да си включи лампата. Тази система трябва да се поддържа и балансира", категоричен е Георгиев.
Той поясни, че средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са общо 15 млрд. и няма да се вземат наведнъж."Ние губим това, което печелим в момента от износа и можем да компенсираме поне до 200 лв. цената на промишлените потребители. Тези 15 млрд. ще изчезнат за 2 години, ако решим да затваряме", каза гостът.
Енергийният експерт вижда батериите като много прекрасно нещо, но поне след 10 години.
"Протестите са вариант, но това трябва да е крайният вариант. Защо трябва да се стига до него? Защо политиците не слушат по определени теми хората, които знаят за какво става въпрос. Това с бюлетините в момента е единствено в интерес да се случва нещо позитивно за самите политици. През това време енергетиката загива. С хартиените бюлетини ще си произведем ток ли, или ще си платим сметките?", пита Георгиев.Той смята, че сривът в цената на газа не е можел да продължава, поради това, че настъпва отоплителен сезон, но не бива да се очаква, че щом 2 месеца цената е падала, ще продължава и занапред.
"Хранилищата се пълниха със скъп газ не само у нас, а навсякъде. Няма как да го извадим, защото той със собствената си цена е складиран. Най-логичното е цената да продължи да се качва нагоре. Януари ще е пикът, защото по принцип е най-студеният месец, с най-голямото потребление и от там нататък ще се получи леко спадане, ако се спазват икономическите закони", обясни гостът.Гледайте целия разговор във видеото.