fallback

Ако болниците имат пациенти, могат да увеличат заплатите - държава не трябва да е платец

Не може малка болница за 5 години да е проверявана 10 пъти, а голяма софийска - за 10 години - два пъти, коментира Васил Пандов

29.08.2022 | 20:50 Автор: Елеонора Танева

Какви възможности дава новият анекс към Националния рамков договор за медицински дейности?

"От една страна има синдикати, които искат достойно възнаграждение. При договаряне се постигна решение за минимални нива от 1500 лв. за специалист по здравни грижи, 2000 за лекар. В предходния анекс към Националния рамков договор в края на април бяха заложени като изискване за получаване на съответните възнаграждения от НЗОК", заяви бившият председател на Надзорния съвет на Здравната каса Васил Пандов в студиото на "Денят ON AIR".

Той е категоричен - ако лечебните заведения имат достатъчно пациенти, могат да заплатят тези възнагражденията. Проучванията показват, че много болници са успели да наваксат във възнагражденията на медиците Ковид добавките, които бяха спрени.

"В последните дни от нашия мандат направихме проучване - близо 95% са достигнали нивата, които са получавали при Ковид добавките. Но при липсата на пациенти няма как да имат тези приходи, с които да платят тези възнаграждения. Проблемът е, че за голяма част не достигнаха 2000 лв.", уточни Пандов.

Гостът припомни данните, според които България е първа в Европа по болници на глава от населението.

"Няма реална регулация на лечебните заведение, те се увеличават постоянно. Населението намалява, реално има по-малка потребност от лечебни заведения. Държавата не може да плаща заплати. Извънредният механизъм от Ковид добавките не може да продължава постоянно, държавата да се превръща в платец на заплати", заяви бившият председател на Надзорния съвет на НЗОК.

И посъветва контролът върху лечебните заведения да бъде подобрен.

"Не може малка болница за 5 години да е проверявана 10 пъти, а голяма софийска - за 10 години - два пъти", коментира Пандов. 

Как се справяте с постоянното поскъпване на стоките и услугите?

С все повече лишения и ограничаване на разходите.
68%
Предимно със заеми и кредити.
4%
Държавните мерки срещу кризата дават резултат и това облекчава положението ми.
2%
Доходът ми е достатъчно висок, за да не се налага да се ограничавам.
15%
Налага се да работя допълнително, за да ми стигат парите при тази цена на живота.
10%
Общо 1731 гласа

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Денят ON AIR
fallback