Наближаваме ли платото на лятната Ковид вълна?
"Това, което виждам от другите страни, е, че по-скоро не се образува плато, а се достига един връх, който после бързо спада. Гледам стрелката, която е на нашия сайт - НЦЗПБ, тя е все още нагоре. Никой не знае още колко нагоре ще е, защото нашата страна е особена в своето състояние, при нас повечето хора разчитат на естествен имунитет, само 30% сме имунизирани", каза вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб в студиото на "Денят ON AIR".
Тя подчерта, че страните, с които се сравняваме, са имунизирани на 70-80%.
"Сравнението става на различна база, което води до грешки в изводите. Засега нещата се развиват относително по план. Виждаме, че заболеваемостта и броят на хоспитализираните расте. Броят на лекуваните в интензивния сектор също расте. Далеч е от онези няколкостотин, които сме виждали, но кому са нужни тези жертви. Ние вече имаме достатъчно богат арсенал и от знания, и от оръжия срещу Ковид-19", категорична е доц. Гломб.
Тя припомни, че страната ни е с най-висока смъртност.
"Човешкият живот е един единствен и той трябва да е най-голямата ни ценност. Не трябва да се примиряваме, че жертви ще има. Ако тези жертви могат да бъдат избегнати - защо не вземем мерки. Това може да се постигне чрез образование, чрез представяне на научните доказателства, които не са малко", допълни вирусологът в ефира на Bulgaria ON AIR.
А по думите ѝ в момента преобладаващият вариант е BA.5.
"От "обикновеното грипче" загиват около 50 000 човека. Грипът е една сериозна болест. Тези, които си мислят, че карат грип на крак, жестоко се лъжат. Те карат обикновена настинка. Не се изследват и не знаят, че това, което карат, не е грип. Ковид-19 не е "обикновено грипче" и е 2 пъти по-сериозен. Много от придружаващите заболявания са коварни и си показват главата, едва когато е късно. Вариант Омикрон BA.5 протича по-леко, но това се отнася за хора, които са здрави и без придружаващи заболявания", отсече доц. Любомира Николаева-Гломб.
Попитана дали Ковид-19 продължава да не е опасен за децата, тя отговори: "Тази мантра, че вирусът не е опасен за децата, важеше в първите месеци на пандемията. Това вече не е така. Заради това се работи толкова много за ваксини, които да са подходящи за детската възраст, защото има деца с придружаващи заболявания."
Тя призна, че не е привърженик на съкращаването на срокове за изолация и карантина. А мутацията, локализирана в Индия до момента, доц. Гломб коментира така: "Страхът е най-лошият съветник, защото той ни кара да правим панически действия. Най-добре е да се образоваме, да се готвим за тежкото, а да се надяваме за лекото. За момента този вариант той си седи в Мумбай. Регистриран е на някои места в Европа, но не може да се пребори с BA.5."
Гледайте видеото с целия разговор.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК