Интервю на Ивайло Лаков с финансиста Любомир Дацов в предаването Денят он ер на 11 юли.
Интервю на Ивайло Лаков с финансиста Любомир Дацов в предаването Денят он ер на 11 юли.
Защо одържавяват Креди Агрикол-България?
Креди Агрикол е малка банка и няма капацитет да поеме всички активи и пасиви, които се прехвърлят от КТБ. Това е ненормално. Ненормална е схемата и големината на парите, които ще бъдат вложени.
Някой смята ли, че ако бъде продадена тази банка след това от държавата – тези пари дали ще бъдат върнати в бюджета?
Не мисля, че има банка в България, която да бъде продадена за 2 млрд.
Откъде ще се вземат тези 2 млрд? Нов дълг?
Не. За всички почитатели на тази схема, трябва еднозначно да кажа, че или ще бъде дълг, или в по-дългосрочен момент ще трябва да бъдат увеличени данъците и да бъдат събрани допълнително пари.
Към момента трябва да бъде емитиран нов дълг, защото дългът, който бе емитиран досега покрива дефицит и евентуални плащания по дълга, дължими тази и следващата година.
Нали имаше емисия за 1,2 млрд?
Тя не е така самоцелна. Мисля, че тези 1,2 млрд просто няма да стигнат.
Сумата, която бе обявена е 1,5-2 млрд.
Една такава скъпа операция не знам дали си заслужава и дали не е по-важно да не бъде правена по-смислено и съответно да бъдат платени парите само на онези, които са гарантирани по закон.
Сумите до 100 000 евро ли?
Да. На фона на всички неясноти в момента, мисля, че тази схема, макар че това е спекулация в момента от моя страна, че се прави с цел някои хора, които имаха пари в тази банка да могат да си ги получат.
Иначе, ако бъде оставена схемата само през гаранционния фонд, гарантиране на депозити до 100 000, тогава много известни имена, пък и неизвестни..
Не смятам, че това е добро решение – да бъдат инвестирани 2 млрд в новата банка, за да бъдат изплатени на хора, които съзнателно са рискували парите си и са ги вложили в КТБ.
Всички хора по един или друг начин също носят отговорност за парите си.
Знаем, че банката дълго време даваше двойно по-високи лихви по депозитите и сметките на фирмите, отколкото останалите банки.
Висока доходност-висок риск.
Редно е според мен по някакъв начин не държавата и хората да поемем риск, а те да си платят по някакъв начин.
Може да има редукция, каквато беше направена в някои други банки и те да станат собственици на тази банка.
Но съгласете се, че не е редно цялото общество да плати изцяло риска, който те са поели.
Ако се мисли схема, да се мисли за редукция на тези депозити и сметки, за да бъде частично поет риска от самите вложители.
Има ли връщане назад?
Това е като всеки план. Лично аз смятам, че тази история няма да приключи скоро. Ще има много дела, защото да вземеш решение на база липсваща информация също е проблем.
Дано съм лош пророк, но нещата няма да свършат дотук и историята ще бъде по-дълга.
Тази схема, която се предлага като крайно решение по този начин според мен е неприемлива – никой от вложителите, след като са рискували, да не поеме риск.
Целият разговор - във видеото.