Френското предложение остава да определим като най-доброто - други предложения официално не имало. Това заяви историкът проф. Даниел Вачков в студиото на "Денят ON AIR".
Проф. Вачков, който е и директор на Института за исторически изследвания при БАН, вижда във френското предложение "някакво решение на така блокираната ситуация, която създава напрежение в района на Западните Балкани".
"Всичко зависи от това доколко българската дипломация ще успее да осигури гаранциите, че българските искания ще могат да се реализират. Със съжаление трябва да кажа, че за тези 5 години, когато се подписа Договорът за добросъседство - останаха немалко съмнения, че от западната ни съседка не се прилагат поетите ангажименти от договори", посочи историкът в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Френското предложение ще се даде възможност пред европейските институции да се следи кой изпълнява и кой не поетите ангажименти", акцентира проф. Вачков.
По думите му, някои условия може да бъдат проверени по-лесно от други като включването на българите в македонската конституция. "Но има други, които ще бъдат трудни да се преценят и тук вероятно ще има много продължителни спорове, специално за езика на омразата", прогнозира той.
"Като цяло това предложение можем да го определим като някакъв успех на българската дипломация - щом не се харесва там, значи ние сме защитили националните интереси. Обаче там имаме яростно отхвърляне на всяка положителна стъпка между България и РСМ от опозицията - ВМРО-ДПМНЕ, която от години много активно се опитва да използва тази тема, за да се върна на власт", отбеляза доц. Вачков.
Според историка очевидно българските дипломати са успели да убедят европейските ни партньори, че е важно да се промени "това отношение към българите, което се демонстрира не от вчера или днес, а от десетилетия в Северна Македония".
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години