Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Реалистична ли е актуализацията на бюджета и кога да очакваме забавяне на инфлацията?

"Отсрочката за петрола няма да намали крайните цени, някои мерки само засилват инфлацията", заявиха икономистите Вулджев и Панчев

06.06.2022 | 21:22 Редактор:

Актуализацията на бюджета: Двуцифрена инфлация и рекорден дълг.

"Актуализацията на практика вече е доста по-реалистична, отколкото беше първоначалната макроикономическа прогноза в Бюджет 2022. Тази макроикономическа рамка, която представят сега, трябваше да е представена първоначално и щеше да върви много по-плавно изпълнението на бюджета и всички политики, които се случват. Инфлацията, която се прогнозира от близо 11%, със сигурност е много по-близо до истината. Възможно е да е малко по-висока за годината, като цяло, но не очаквам кой знае колко голяма разлика", заяви икономистът Георги Вулджев в студиото на "Денят ON AIR"

Икономистът Стоян Панчев обяви, че след септември очаква забавяне на инфлацията, ако не ни изненада нещо ново

"Другото, което вече се случва, е ембаргото върху руския петрол. Дори да я има отсрочката, тя няма много да се отрази на цените на колонка, защото тази отсрочка дава възможност на нашата рафинерия да купува по-евтин петрол, но в същото време тя продължава да продава на европейския пазар. Тя може да произвежда евтино, но като продава на европейския пазар, продава на европейски цени. Отсрочката ще помогне основно на рафинерията, а не на крайните цени, на които ще купуваме на бензиностанциите", допълни той.

"По отношение на съкращаването на ДДС - това е основна мярка, която най-вече ще помогне на самите търговци и производители. ДДС е много труден данък за разбиране. В крайна сметка неговата тежест стига до потребителите, но когато го съкращават в краткосрочен план, основно подпомага бизнеса. Не може да се надяваме на спад в цените в настоящата ситуация", посочи Вулджев. 

По думите на Панчев пред Bulgaria ON AIR, дори да се помогне конкретно на производителите, това не е кой знае колко голям проблем, защото потребителската инфлация в момента е 14%, а при производителите е 40%.

"Само тези съкращавания на акцизи и намаляването на ДДС помагат до някаква степен на производствената и потребителката инфлация, но всички останалите мерки - масовото раздаване на пари на калпак, само ще засили инфлацията", изтъкна Георги Вулджев. 

Панчев заяви, че към този момент има една голяма спирачка пред правителството за взимане на нов държавен дълг и това е валутният борд. 

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК