Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Куюмджиев: 25% поскъпване на газа е недостатъчно, "Булгаргаз" трупа дългове

Европа не може без руски газ, има как да се плаща в долари и евро, убеден е бившият зам.-министър на енергетиката

01.04.2022 | 21:17 Редактор:

КЕВР реши цената на газа от 1 април да се увеличи с 25,3% спрямо март. В същото време продължава натискът на Русия за плащане на руския газ в рубли.

"Пазарът на природния газ е динамичен, цените се променят всеки ден. След заявката на Путин, че всички европейски клиенти ще купуват в рубли, пазарът още повече се изнерви и газът поскъпна", коментира бившият зам.-министър на енергетиката Явор Куюмджиев в студиото на "Денят ON AIR". 

Той беше категоричен, че определеното от КЕВР поскъпване на газа с 25% не е достатъчно.

"Това увеличение не поема разликите, които "Булгаргаз" натрупа. Дори и тази цена вкарва "Булгаргаз" в приключение да продава по-евтино отколкото купува. Този начин на действие е познат от 15 г. Всички правителства използват държавните енергийни дружества, за да потискат цените надолу. Така се трупат над 10 млрд. лв. дългове. Това рано или късно трябва да приключи. Песимист съм. Няма неплатен обяд. Докато не се вземат резки мерки за стабилизиране на ситуацията, няма как да се променят нещата", заяви енергийният експерт пред Bulgaria ON AIR. 

И уточни, че за април България вече си е платила на Русия доставките на газ.

"Булгаргаз" си плати авансово за април още преди да влезе тази заповед за рублите. Нашият договор е такъв. Заявяваме количества 100 единици за април например, пък дали ще потребим 50 или 60 - плащаме си 100", заяви Куюмджиев.

Според него европейските страни ще могат да продължат да плащат в долари и евро за руския газ.

"Русия доставя природен газ на своите европейски клиенти. Те плащат в евро и долари в сметки в банки, които са замразени. Така Русия им подаряваше природния си газ. Затова е логично това, което става. Има схема, по която по-голямата част от европейските клиенти ще си плащат в евро и долари в специални сметки в "Газпромбанк", която ще ги конвертира в Московската борса в рубли и ще ги прехвърля в сметки в рубли. Това не би трябвало да повиши цената на газа", прогнозира експертът.

И е убеден, че Европа не може без руски газ. 

"В световен мащаб се вижда, че производството е повече, отколкото потребление, с изключение на Европа и Азия, в която се включва и Австралия. Пренасочването на потоците теоретично е възможно за сметка на движения на природния газ из целия свят. В момента американският газ отива за Далечния Изток. За Европа - руският. Ако се лишим от него, трябва да се разруши цялата балансирана система", уточни Куюмджиев. 

Но изрази скептицизъм това да се случи, защото би означавало в следващите години да се инвестира в стотици кораби и десетки терминали. 

"В процеса на втечняване и превръщането на газа в газообразна форма се отделят огромни количества метан. Изследване твърди, че той е толкова вреден, колкото и въглеродният двуокис. Увеличаването на втечнен газ застрашава глобалното затопляне", добави експертът. 

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК