Икономически сценарии, рискове и пари - каква е цената на живота в България и как да опазим спестяванията си по време на инфлация?
"Ако човек е инвеститор и знае как да работи с капиталови потоци, даже може да направи доста пари. Неподготвените хора започнаха да се запасяват със стоки от първа необходимост - това не е рационално поведение. Българите купуват имоти, ако имат пари. Стана популярно и инвестиционното злато. Поне 2 седмици трябва да се чака, няма наличност", каза икономистът Стоян Панчев в "Денят ON AIR".
Той не вижда как правителството се бори с ценовия шок, а по думите му намаляване на ДДС и акцизите е опция държавата да облекчи бизнеса и хората. Акцизите на горивата са политика на ЕС и трябва да бъдат преосмислени на европейско ниво, отбеляза Вулджев пред Bulgaria ON AIR.
Панчев изтъкна, че колкото по-скоро се помисли за актуализация на бюджета, толкова по-добре. Според него част от мерките вредят на конкретни сектори - като пшеницата, например. Вероятно това ще намали поне краткосрочно цените, загубилите от това ще бъдат зърнопроизводителите и търговците на зърно. След падането на мораториума върху цените на тока ще се увеличи помощта за небитовите потребители. Това кара Панчев да предполага, че очевидно правителството и КЕВР очакват повишаване на цените."Правителството изкара късмет, че си заложи актуализация на бюджета. В момента бюджетът печели от това, че има инфлация. Правителството трябва да помисли как може да върне тези пари на хората и да ги облекчи. Моментално бих ревизирал всички планове за капиталовите разходи. Влошават се условията за взимане на нов дълг. Трябва да се оптимизират разходите, чак тогава да се направи сметка и да се види трябва ли да теглим дълг", обясни Вулджев.
Изборът на гуверньор на БНБ
"БНБ още в началото на Ковид кризата предприемаше мерки, свързани с укротяване на инфлацията. Страни като България, ако твърде рано влязат в Еврозоната, инфлацията се засилва. Ако имаме управител, който не е наясно с тези факти, може да се окаже, че инфлацията допълнително ще се засили. 2024 г. е твърде рано да влезем в Еврозоната", посочи Панчев.
И двамата кандидати имат опит, но може би не точно за управител на БНБ. Г-н Гюров е председател на парламентарна група. Това е грешен политически сигнал - да извадиш основен играч в парламента и да го поставиш в състезание за управител на БНБ, където ключова е експертизата. Г-н Каримански се справя доста добре като председател на бюджетна комисия.
"Цялото икономическо бъдеще на Европа е под въпрос. Бъдещето на Еврозоната също е много несигурно. Голямата спирачка в момента е инфлацията и ние не покриваме изискванията. Това не е нещо, което ще се оправи до 2024 г. И двамата кандидати са по-скоро неподходящи", каза на свой ред Вулджев.Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК