Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Красен Станчев: Новата икономическа криза може да бъде избегната

Вече има нова геополитическа ситуация, коментира икономистът пред водещия на Денят On Air Ивайло Лаков.

12.04.2014 | 09:44 Редактор:
Красен Станчев: Новата икономическа криза може да бъде избегната
Красен Станчев: Новата икономическа криза може да бъде избегната

Новата икономическа криза може да бъде избегната, заяви икономистът Красен Станчев в предаването Денят On Air с водещ Ивайло Лаков. Коментарът му дойде във връзка с изразените опасения на директора на Международния валутен фонд Кристин Лагард, че кризата в Украйна може да премине в икономическа в световен мащаб. 

Красен Станчев подчерта още, че е налице нова геополитическа ситуация, която се очаквала след грузинската война през 2008.
„Но новото в поведението на Русия е, че за първи път завзема територия, защитена от международен договор. В резултат цялата международна общност се опитва по някакъв начин да покаже, че трябва да има ред в света”, коментира икономистът.

По думите му има как това се случи и дори вече се случва.

„Единствената сила в глобален мащаб, която прибягва към своите погранични територии е Русия. Нито ЕС, нито САЩ могат да вземат решение да се води война с Русия”, коментира още Станчев. На въпрос да е възможна икономическа война той отговори утвърдително.

 По думите му Русия ще фалира за няколко месеца, ако Европа спре да купува не само газ, но и природни ресурси като цяло. Той посочи още, че Русия се нуждае от ЕС. На въпрос дали Европа може да си позволи да спре да внася ресурси от Русия Станчев заяви, че към момента това няма как да се случи.

В дългосрочен план и най-вече в областта на енергетика независимостта на Европа от Русия може да бъде осъществена чрез добива на шистов газ, смята експертът. Той допълни, че България също може да има сериозен принос в тази посока.

 „Ако се вземат най- скромните технически оценки, извлекаемите ресурси на шистов газ в България могат да стигнат за 87 години при сегашното потребление,”заяви Станчев.

Той допълни, че е много е важно Европа да се дължи положително към Украйна, не само на политическо равнище, но и на битово. Станчев допълни, че това означава да се отворят визовите бариери за пътуване на украинските граждани, а също и Европа да отвори едностранно трудовия си пазар за Украйна.

„Това не означава, че веднага украинските фирми и граждани ще получат това, което търсят, но ще получат възможност”, посочи икономистът. Ако това се случи, източните украински провинции също ще предпочетат тази възможности и няма да искат да се отцепват, коментира още експертът.

Красен Станчев коментира, че Европа е единна по отношение на Украйна.

„Единственият проблем според мен е България. И по точно това е позицията на няколко човека в управлението”, заяви още икономистът. По думите му Източна Европа много добре разбира позицията на Украйна.

Вижте цялото интервю от видео файла.

 


1
0 rate up comment rate down comment 0
Pitashtia
преди 10 години
Икономическата криза не може да се избегне по никакъв начин, дори Украйна да процъфтява. Причината да е закъсала световната икономика не е някоя банка или държава. Ситуацията в момента е следствие на кризата и прогнозите за растеж на световната икономика като гледам се коригират постоянно надолу вече няколко години, а дълговете растат ли растат. Догодина по това време вече ще сме в рецесия, а до края на годината ще стане ясно че това е депресия. Но Русия и Украйна не са причината, а диспропорциите в глобалната икономика между производителността на труда и неговият дял в световният БВП. Този дял постоянно спада от половин век и дефлационният натиск се увеличава. Диспропорцията между натрупване и потребление е огромна. Натрупващите се пари няма в какво да се инвестират, защото растежът на търсенето изостава от производителността на труда. Война в Украйна няма да има, нито война срещу Русия, нито сериозни санкции. Световната икономика се търкаля по ръба на пропастта и всички сме в един кюп поради глобализацията. Опита да се решат проблемите с насилие или на гърба на опонента не водят до нищо добро. Най доброто решение за Украйна е самите украинци да се разберат и ако трябва да се разделят по взаимно съгласие както Чехословакия. Дълговете им също да се поделят и Западната част да получи солиден тласък от Европа, а руснаците да правят каквото щат. Русия освен износител на ресурси е и голям потребител срещу този износ. Те няма да фалират ако останат без внос на голяма част от тези стоки. Чувствителни са само към стоките от първа необходимост, а с останалото ще се справят, но някои европейски производители ще го закъсат. Сигнализирай за неуместен коментар