Потребителите ще са тези, които ще платят всички дисбаланси и грешни политически решения, които се вземат в момента по отношение цената на газа. Това заяви в предаването “Денят On Air” на Bulgaria On Air заместник-председателят на Столичния общински съвет и общински съветник от ГЕРБ Николай Стойнев.
“Изразът, че сметката накрая плащат потребителите, е изключително верен”, коментира той.
Според Стoйнев в момента енергетиката в България е изправена пред много сериозен проблем, тъй като в системата има много дисбаланси и огромна междуфирмена задлъжнялост. Очевидно е, че с решения, които на пръв поглед звучат добре, като намаляването на цената на природния газ, проблемите няма да бъдат решени, категоричен е експертът. Според него въпреки всички спекулации с цената на газа, за крайния потребител тя реално не спада, а намалението по никакъв начин няма да рефлектира върху цената на парното или топлата вода.
Понижаването на цената на тока от топлофикациите няма да донесе нищо на “Топлофикация София”, а загубите от това за нея ще са около 15 млн. лева на годишна база, уточни Стойнев. Ако това се случи, според него, ще се стигне до момент, в който дружеството ще се намира в изключително тежко състояние.
Общинският съветник е един от вносителите на предложението начело на “Топлофикация София” да застане частна компания. По думите му това е начинът да се внесе международен опит - в управлението се включи частно юридическо лице. Като гаранция за добро изпълнение на работата от компанията ще се иска да поеме финансов ангажимент за покриване на част от старите задължения на “Топлофикация София” и да направи инвестиции в технологиите в нея. Последното ще понижи разходите и ще подобри качеството на услугата и цената, твърди Стойнев.
По думите му през последните години е преустановено трупането на нови задължения на дружеството, а задълженията за стари периоди предстои да бъдат уточнявани, тъй като вероятно част от тях са отпаднали по давност. Експертът припомни, че през 2008 г. Министерски съвет излезе с постановление за отпускането на 400 млн. лева за покриване на въпросните задължения. Сумата е преведена на Българския енергиен холдинг, но нито един лев от задълженията не е бил покрит.
“Настояваме това да бъде изяснено”, коментира Стойнев. Той не е убеден, че ще бъде намерен инвеститор, но междувременно се търси консултант, който да помогне на общината да формулира критериите и начина, по който ще бъде контролирана работата на юридическото лице.
Повече по темата вижте във видеото!