Как България да си осигури енергийна сигурност?
Той каза, че България има инсталирани повече от хиляда MW вятърни централи, също толкова фотовултаични централи, но трябва да се пита каква енергия са произвели, не какъв е капацитетът.
По думите му в Европа в момента се очакваше, че офшорните централи на вятър ще произведат много енергия. Но тази година кой знае защо не произведоха толкова."Какви ще бъдат последствията? Ще трябва да се научим да управляваме правилно енергийния сектор. Да не бързаме толкова с промяна на енергийната система и да я направим "зелена". защото тези трансформации са сложни и бавни", обърна внимание Янев.
Той подчерта, че понякога тези трансформации ще се извършват в рамките на десетки и повече години.
Но обърна внимание, че посоката е правилна. "Посоката към декарбонизирана Европа няма да я отмени. Ако някой в България си въобразява, че ще почакаме и пак ще горим въглища, почти съм убеден, че Европа няма да промени пътя. Твърде много усилия и средства бяха вложени в тази политика", добави той.
Янев подчерта, че България трябва да има енергийна политика, според която да е ясно накъде отива страната ни. Къде е сега и къде иска да отиде и за колко време ще стане това. На тази база да се разработят плановете."Единственото можем да почнем да строим е ядрената централа на площадката на "Белене", което съвсем не означава, че не бива да се строи в "Козлодуй", защото блоковете, които работят в момента, те имат определен живот. В един момент трябва да мислим за нови мощности на АЕЦ "Козлодуй" и то сега трябва да се мисли по този въпрос", каза още той.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК