ГЕРБ обмислят процедура по импийчмънт на президента Румен Радев след изказването му, че снема доверието си от правителството и сериозните критики, които отправи по адрес на кабинета "Борисов".
"За нас е необяснимо поведението на Радев. Конституцията е съвсем ясна за правомощията на президента - там не фигурира даване или снемане на доверие. Президентът явно решава да даде някакъв знак, че започва предизборната си кампания за втори мандат. Това не е полезно за българското общество, институциите трябва да си взаимодействат", заяви депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов.
"Редно ли е да мислим, че в момента трябва да кажем на президента, че трябва да изтегли всички определени от неговата квота представители в различни държавни органи?", попита на свой ред Ципов.
"Имаме достатъчно народни представители, за да започнем процедура по импийчмънт. Но премиерът беше ясен, че не желаем да водим война с президентската институция. Не мисля, че ще постигнем резултат, който ще е полезен за българските граждани", обясни народният представител пред Bulgaria ON AIR.
Той смята, че още от началото на годината в отчета на Радев има ясна заявка за кандидатиране му за втори президентски мандат. Възможно е да реши да направи политически проект, това би било честното, отбеляза Красимир Ципов в студиото на Ганиела Ангелова.
По думите му Радев дължи отговор на българските граждани какво има предвид с изказването си за разграничение на честните и почтени управляващи от лошите такива. Ципов очаква промяна в поведението на Радев, тъй като то не било полезно за никого.
ГЕРБ внесе промени в Закона за МВР
"В момента три структури осъществяват вид охранителна дейност - Бюрото по защита, Главна дирекция "Охрана" и НСО. Нашата идея е да има възможност структура на МВР да може да охранява застрашени служители в държавната администрация. Не говорим за малко НСО, напротив. Тук не става дума за министри и за народни представители", заяви Ципов.
И обясни, че идеята е при постъпил сигнал за заплаха да не се чака образуване на наказателно производство, а комисия да вземе решение за назначаване на охрана. Това би могло да се третира като вид антикорупционна мярка, смята Ципов.
ВМРО предлага доброволчески граждански отряди
Ще обсъдим това предложение, имало е такова нещо назад в годините. Има нужда от много сериозно прецизиране по отношение на фунцкиите и правомощията на тези служители. Мястото му не е в Закона за МВР, а по-скоро в Закона за доброволчеството.
Това е една нормална процедура за американското законодателство, в България се прилага за пръв път. Американските власти са се сдобили с достатъчно доказателства, за да наложат такава мярка. В днешни времена трябва да си взаимодействаме с нашите партньори, включително и по въпроси с корупцията.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК