25% от общопрактикуващите лекари са в пенсионна възраст. На фона на стряскащата статистика все по-рядко млади хора решават да си изберат именно тази професия.
"Лекарите, които все още сме здрави, ще работим. В крайна сметка имаме държава и правителство и те трябва да помислят. Явно се задава един проблем. От 7000 сме 4000 и тази бройка се топи", обясни пред Bulgaria ON AIR зам.-председателят на БЛС и член на Сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Николай Брънзалов.
По думите му, когато завършат медицина, младите хора мечтаят за по-тясно специализирани дейности и да имат по-голямо кариерно развитие. Според него трябва сериозно да се помисли върху този проблем и да се намери решение.
"Най-големият проблем е заплащането. Както и условията на труд, голямата административна тежест и липсата на всякакви модерни методи за комуникация", коментира в "Денят ON AIR" общопрактикуващият лекар.
Той беше категоричен, че в България трябва да се определи цената на лекарския труд и той да бъде остойностен. Брънзалов коментира и увеличаването на заплатите на медицинските сестри.
"В този вариант - даване на пари на калпак, не могат да се случат нещата поради редица причини. Нищо не се решава така. Трябва да се започне по-отдалеч", смята докторът.
По думите му всички в здравната система искат достойно заплащане, но механизмът, по който трябва това да се случи, не е такъв.
"Това е една специалност в медицината, която не е особено привликателна. Намаляваме, остаряваме, малко неща се подобряват", описа Брънзалов професията общопрактикуващ лекар.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК.