Денят ON AIR

Всеки делник от 19:15 часа
още

Нов закон за концесиите на плажовете - туристическият бранш негодува

Василка Цанева посочи причините в студиото на "Денят ON AIR"

25.02.2019 | 21:02 Редактор: Ралица Братанова
Нов закон за концесиите на плажовете - туристическият бранш негодува

Нов закон за концесиите на плажовете. Промените предвиждат министърът на туризма да се занимава с всичко по концесиите от подготовката, през провеждане на процедурите, до сключването на договорите и контрола за изпълнението им. 

Ролята на Министерския съвет е да дава финалното одобрение за избраните концесионери. Туристическият бранш не е съгласен концесиите да се отдават по нов закон.

В "Денят ON AIR" началникът на дирекция "Управление на морските плажове" Василка Цанева посочи, че причините са няколко.

"Новият закон транспонира директива, която е относима само  за концесиите с трансграничен интерес. За националните концесии процедурата е сложна и изискванията са доста тежки", обясни тя.

Другото, което тя посочи като причина, е това, че новата процедура удължава срокът и не може да се предвиди кога тя ще бъде завършена. По сегашния закон се обжалва всяко действие и бездействие на концедента.

Според Василка Цанева всичко това води до факта, че не може да бъде предвиден срок, в който процедурата ще завърши и ще има избран концесионер. По думите ѝ тази неизвестност не е добра, както за публичния орган така и за икономическия оператор. 

Тя посочи още и, че промяната в правната уредба е доста драстична. Според нея новият закон не осигурява по-голяма прозрачност.

"По Закона за устройството на черноморското крайбрежие концедент беше Министерския съвет - колективен орган. По закона за концесиите е министърът на туризма - едноличен орган. Концесионната комисия се състоеше от членове на Министерския съвет, Министерствата на вътрешните работи, финансите и туризма. По новия закон тя се посочва само от едно ведомство", обясни Цанева пред Bulgaria ON AIR.

Василка Цанева сподели още, че са подписани анекси, които да задължат концесионерите там, където теренът позволява, да се изградят специализирани пътеки за хора в неравностойно положение.

Началникът на дирекция "Управление на морските плажове"  коментира и новите санкции относно оставяне на обекти върху дюните.

"Идеята е, че дюните или се опазват, или се ползват. Ако решим да ги опазваме, трябва да е тотална забраната за поставяне на всякакви обекти и за преминаване на транспортни средства", категорично заяви тя.

Харесайте страницата ни  във Facebook ТУК.