Разработва се метод, с който да се върне възможността на момчета, преживели рак, да станат бащи. Лечението в повечето случаи в повечето случаи включва лъчетерапия и химиотерапия, които водят до увреждане на сперматогенеза.
"Идеята е част от един по-широкоспектърен проблем. Става дума за запазване на плодовитостта на млади хора, на които им предстои химиотерапия или лъчетерапия. Химиотерапията освен, че унищожава раковите, но и собствените клетки, включително тези на сперматогенезата. Има вероятност като оздравеят тези хора и решат да имат деца, да не може да се получи. И докато при по-възраастните има отработени методи и може да се замрази семенна течност, то при децата няма сперматозоиди, не могат да отделят семенна течност преди пубертета", каза проф. д-р Пламен Тодоров от Института по Биология и имунология на размножаване към БАН в неделното издание на "България сутрин".
Той поясни, че за момента този метод е чисто експериментален.
Правени са опити върху животни
"Надяваме се да помогне. Първата трансплантация беше направена тази година в Белгия. Правени са опити върху мишки, някои други животни. При маймуните има частични успехи, но при хора все още не се знае как ще е. Децата нямат сперматозоиди, но имат стволови клетки, от които по-късно ще се развият тези сперматозоиди през пубертета. И ако химиотерапията унищожи тези клетки, то няма да има от какво да се развият. Заради това трябва да се вземе малко парче от тестисите, да се замразят и вече по-нататък тези парченца се размразяват", допълни проф. д-р Тодоров в ефира на Bulgaria ON AIR.
Гостът подчерта, че има 2 варианта да се използват.
"Единият е да се трансплантират обратно в тестиса, другият е в инвитро условия да се създадат сперматозоиди. Рискът е в тези парченца, които сме взели, ако има останали ракови клетки, ние може обратно да ги внесем в организма. Проектът е за 3 години, но той е чисто фундаментален. Не говорим за много скорошно внедряване. Проблемът в България е, че се къса връзката между науката и практиката", коментира той.
Гледайте целия разговор във видеото.