България сутрин в събота и неделя

Всеки уикенд от 09:30 до 10:30 часа
още

Как се отчитат земетресенията и знаем ли как да реагираме (ВИДЕО)

С професията на сеизмолога ни запознава доц. Пламена Райкова

13.04.2025 | 11:47 Редактор:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x

От 1980 г. датира първият сеизмограф в България - по онова време е била една от най-добрите системи за Южна Европа. Първоначално развитието на мрежата е започнало с 14 станции и 2 локални мрежи, днес вече в страната има 41 измервателни станции.

В рубриката "Професионалистите" Виктор Дремсизов ни среща със сеизмолога доц. Пламена Райкова.

"Сеизмографът отчита дори отклоненията от трептенията на трамваите в София, които се усещат. Толкова е чувствителна системата. Епицентърът се определя от станции, магнитудът, силата се определя от амплитудите на графиките", сподели доц. Пламена Райкова в неделното издание на "България сутрин".

Тя определи професията, която е избрала, като изключително интересна.

"Тя е млада наука, има още много неща, които могат да се открият, помага за изучаването на земните ядра", каза сеизмологът. 

И докато обясняваше това пред камерата на Bulgaria ON AIR се включиха аларми в стаята с уредите за отчитане на земетресения.

"От 5 до 10 минути сеизмолозите са готови с крайната информация за земетресението - магнитуд, епицентър, дали е усетено, и се прави връзка с "Гражданска защита", уточни експертът.

Силното земетресение в Перник

Един от най-силните трусове на територията на България в професионалната ѝ практика до момента е земетресението в Перник. 

"Събрахме се голяма част от сеизмолозите, за да разпределим работата - не само ние звъним, много хора се свързват с нас, някои искат съвети, което е важно. Когато се появим някъде, обясняваме как да се реагира при едно земетресение, защото виждаме, че хората се притесняват", каза професионалистът.

Важни съвети при земетресение: 

  • Без паника
  • Използвайте стълби, не асансьори
  • Стойте далеч от тераси, стени със секции, които могат да ви затиснат
  • Бъдете далече от електрически уреди

Ще измести ли изкуственият интелект професията на сеизмолога

Доц. Пламена Райкова е категорична, че това няма да стане.

"С годините можем да станем по-добри с ъпгрейдването на технологиите, има още какво да се открива. По-скоро технологията би била в наша помощ, за да направим по-значими неща, но не и да изчезне професията", на мнение е тя.

Гледайте целия разговор във видеото.